joi, iunie 25, 2026

Atletele din Bârlad, printre cele mai bune din tarã

2

Douã dintre sportivele care practicã atletism la Clubul Sportiv Scolar (CSS) Bârlad au reusit o performantã deosebitã la ultima competitie la care au alergat. Este vorba despre Crosul Loteriei Române, care s-a desfãsurat la finele sãptãmânii trecute, la Bucuresti. Desi nu au urcat pe podium, cele douã atlete bârlãdene au reusit sã ocupe locurile imediat urmãtoare. Acestea sunt Mihaela Petrea, care s-a clasat pe locul IV la categoria Juniori, si Andreea Zaharia, care a ocupat locul V la categoria Copii. Concurentii au alergat pe o distantã de 4.500 metri, cu plecarea din Piata Constitutiei pânã la Piata Alba Iulia si înapoi. „Noi am mers la Bucuresti cu sase sportivi, însã doar Mihaela Petrea si Andreea Zaharia au fost cel mai aproape de podium. Având în vedere cã, în acest an, competitia s-a desfãsurat doar în Bucuresti si nu în cinci locatii, ca pânã acum, deci a reunit peste 3-4.000 de sportivi din întreaga tarã, suntem multumiti de rezultate. Se putea si mai bine, dar nu a fost sã fie. Oricum, am vrut mai mult sã ne verificãm nivelul de pregãtire înainte de urmãtoarea competitie“, ne-a declarat profesorul Lucian Bolgar, unul dintre antrenorii atletilor de la CSS Bârlad. Acesta a precizat cã, dupã câteva zile de pauzã, sportivii bârlãdeni se pregãtesc pentru Etapa finalã a Cupei României la Cros, ce va avea loc pe 10 noiembrie, la Bãile Felix, de unde sperã sã se întoarcã acasã cu medalii. De mentionat cã, pentru performanetele lor, Mihaela Petrea si Andreea Zaharia au fost rãsplãtite cu câte 200 de lei, respectiv 100 de lei.

2 COMENTARII

Comentariile sunt închise.