luni, iunie 22, 2026

Atletele din Brlad, printre cele mai bune din tar

2

Dou dintre sportivele care practic atletism la Clubul Sportiv Scolar (CSS) Brlad au reusit o performant deosebit la ultima competitie la care au alergat. Este vorba despre Crosul Loteriei Romne, care s-a desfsurat la finele sptmnii trecute, la Bucuresti. Desi nu au urcat pe podium, cele dou atlete brldene au reusit s ocupe locurile imediat urmtoare. Acestea sunt Mihaela Petrea, care s-a clasat pe locul IV la categoria Juniori, si Andreea Zaharia, care a ocupat locul V la categoria Copii. Concurentii au alergat pe o distant de 4.500 metri, cu plecarea din Piata Constitutiei pn la Piata Alba Iulia si napoi. Noi am mers la Bucuresti cu sase sportivi, ns doar Mihaela Petrea si Andreea Zaharia au fost cel mai aproape de podium. Avnd n vedere c, n acest an, competitia s-a desfsurat doar n Bucuresti si nu n cinci locatii, ca pn acum, deci a reunit peste 3-4.000 de sportivi din ntreaga tar, suntem multumiti de rezultate. Se putea si mai bine, dar nu a fost s fie. Oricum, am vrut mai mult s ne verificm nivelul de pregtire nainte de urmtoarea competitie, ne-a declarat profesorul Lucian Bolgar, unul dintre antrenorii atletilor de la CSS Brlad. Acesta a precizat c, dup cteva zile de pauz, sportivii brldeni se pregtesc pentru Etapa final a Cupei Romniei la Cros, ce va avea loc pe 10 noiembrie, la Bile Felix, de unde sper s se ntoarc acas cu medalii. De mentionat c, pentru performanetele lor, Mihaela Petrea si Andreea Zaharia au fost rspltite cu cte 200 de lei, respectiv 100 de lei.

2 COMENTARII

Comentariile sunt închise.