Atleta Mihaela Petrea, înmatriculatã la Clubul Sportiv Scolar (CSS) Bârlad, va participa în premierã la o competitie internationalã. Este vorba despre Campionatul Balcanic de Juniori la Alergare Montanã, ce va avea loc vineri, 7 iunie, la Nova Zagora (Bulgaria). Atleta va reprezenta Bârladul dupã ce, la începutul lunii mai, a ocupat locul I la Grand Prix-ul de Alergare Montanã organizat la Slãnic Moldova, calificându-se în echipa României. Aceasta va merge la competitia internat ionalã împreunã cu antrenorul sãu, profesorul Lucian Bolgar, care sperã cã sportiva se va întoarce acasã cu o medalie. „Am mai avut bãieti care au mers la campionate europene, însã calificarea Mihaelei Petrea la Balcaniadã este o premierã în atletismul bârlãdean feminin. Mergem la Nova Zagora cu gânduri mari si ne dorim sã facem o figurã frumoasã. Atleta noastrã este prima calificatã din echipa României si dacã se va prezenta bine acolo, sperãm sã mergem si la Campionatul European“, ne-a spus prof. Bolgar. Lotul României cuprinde trei sportive, care vor alerga atât cu echipa, cât si individual.










