luni, iunie 22, 2026

Gimnastic: argint national la srituri pentru brldeanca Stefania Vrlan

2

Palmaresul sectiei de Gimnastic din cadrul Clubului Sportiv Scolar (CSS) Brlad s-a mbogtit cu nc o medalie. Este vorba despre medalia de argint, cstigat de micut a Stefania Vrlan, la finele spt mnii trecute, la Campionatul Na- tional de Gimnastic pentru Junioare. Ne bucurm c am reusit s mai aducem o medalie la Brlad. Am fi vrut noi s obtinem mai multe, ns gimnaste de la alte cluburi din tar au fost mai bune de aceast dat. Sperm ca la urmtoarea competi- tie la care vom participa, la finele lunii iunie, s demonstrm c suntem printre cele mai bune cluburi din tar cnd vine vorba de gimnastic, ne-a spus profesorul Liviu Iordache, unul dintre antrenorii gimnastelor brldene. Potrivit acestuia, echipa de junioare IV (9-10 ani), compus din Teodora Grigore, Amalia Tomsa, Maria Lupu, Bianca Pduraru, Teodora Manolache si Stefania Vrlan, s-a clasat doar pe locul VI la acest campionat national. Laura Iacob, de asemenea n lotul CSS Brlad, s-a calificat la proba de srituri, ns a reusit doar un loc IV. De mentionat c, pe 12 mai, CSS Brlad a organizat si gzduit Cupa Andreea Rducan, n urma creia gimnastele din localitate au cucerit nu mai putin de 14 medalii, att cu echipa si individual compus, ct si pe aparate. De asemenea, ntre 5-7 aprilie, aceleasi sportive au participat la Campionatul National de Gimnastic pentru Cluburile Sportive, desfs urat la Buzu, de unde s-au ntors acas cu 7 medalii, cea mai valoroas fiind aurul crsigat la echipe.

2 COMENTARII

  1. Felicitari acestor minunati copii, cat si celor care cu multa munca le pun in valoare talentul!

Comentariile sunt închise.