marți, iunie 23, 2026
Acasă Locale Scandalagiii din schimbul trei, saraciti de jandarmi

Scandalagiii din schimbul trei, saraciti de jandarmi

1

n perioada 22-24 iulie, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judetean Vaslui au actionat n zonele si mediile de interes operativ si au intervenit la solicitrile cettenilor, pentru prevenirea si combaterea faptelor care ncalc normele de convietuire social, ordinea si linistea public. Astfel, n perioada mentionat, jandarmii au actionat, independent sau n cooperare cu politia, aplicnd 12 sanctiuni contraventionale, n valoare de 1.800 lei. Sanctiunile au fost aplicate, n cea mai mare parte, pentru tulburarea fr drept a ordinii si linistii publice, provocarea ori participarea efectiv la scandal, pentru refuz de legitimare si consum de buturi alcoolice n locuri publice. Vineri, 22 iulie, n jurul orei 23.00, o patrul de jandarmi aflat n misiune ordonat pe raza municipiului Vaslui a surprins un brbat, n fata unui bar de pe strada Stefan cel Mare, care provoca scandal si i adresa cuvinte jignitoare unei fete. Jandarmii au intervenit prompt, l-au legitimat si, pentru faptele sale, a fost sanctionat cu 200 lei amend. Duminic, n jurul orei 01.15, Constantin B. a fost surprins de o patrul de jandarmi, n apropierea unei discoteci din localitatea Dumesti, n timp ce adresa injurii si cuvinte jignitoare mai multor persoane. Acesta a refuzat s se legitimeze, drept pentru care jandarmii l-au amendat cu 300 lei, n conformitate cu prevederile Legii 61/1991 referitoare la sanctionarea faptelor de nclcare a unor norme de convietuire social, a ordinii si linistii publice. Ieri, n jurul orei 2.00 dimineata, o patrul de jandarmi a fost solicitat s intervin la un bloc de locuinte situat pe strada Podurilor, unde un cettean tulbura ordinea si linistea public, lovea cu pumnii n geamurile unui apartament si adresa cuvinte si expresii jignitoare unui locatar al blocului respectiv. Pentru faptele sale, jandarmii l-au sanctionat cu 400 lei amend.

1 COMENTARIU

  1. ….in sfarsit dati si voi ceva bun de baietii astia…ca pana acum lasa de dorit atitudinea voastra fata de ei…

Comentariile sunt închise.