marți, iunie 23, 2026

Practicantii bârladeni de karting, victoriosi la Sfântu Gheorghe

0

Pentru al doilea an consecutiv, membrii Cercului de Karting din Bârlad s-au întors de la Întorsura Buzãului cu premii valoroase. Echipajul format din patru sportivi a obtinut la Concursul national de educatie rutierã si karting douã premii I la Clasa Mini, respectiv Seniori, si locul I pe echipe.

Competitia se intituleazã „Memorialul Codrut Morar si Jany Ferenz“ si a fost organizatã de Palatul Copiilor din Sfântu Gheorghe si Clubul Copiilor din Întorsura Buzãului. S-a desfãsurat în intervalul 9-12 iunie si s-a adresat copiilor care frecventeazã cluburile copiilor din toatã tara. Din Bârlad, a participat un echipaj format din instructorul Marius Gâmbutã si patru copii, care s-au întors acasã cu cele mai bune rezultate obtinute de Cercul de Karting Bârlad la competitii de acest nivel. Astfel, la proba de Educatie rutierã, Adrian Pelin (Clasa Mini) si Marian Vrabie (Clasa seniori) s-au clasat pe locul I. Ca urmare, echipajul bârlãdean s-a situat tot pe locul I. La Karting, proba de vitezã, Nicu-Cristian Petrovici (Clasa Pufo) a reusit sã iasã pe locul V, din 23 de concurenti. Potrivit instructorului Gîmbutã, sportivul a iesit pe locul I în ambele manse cronometrate pentru stabilirea locului pe grila de start si asa ar fi trebuit sã iasã si în finalã. Din pãcate, a avut o defectiune tehnicã la carburator ce l-a „aruncat“ direct pe locul V. La Clasa Mini, unde concurenta a fost cea mai mare, respectiv 32 de karturi, Adrian Pelin s-a clasat pe locul V si Cosmin Onel pe locul 10. Tot pe locul 10 s-a situat si Marian Vrabie (Clasa Seniori), dupã ce un acrosaj l-a scos în decor si a pierdut locul II. „Aceste rezultate mã bucurã foarte mult, întrucât îmi aratã cã suntem pe drumul cel bun. Am demonstrat cã în conditii egale, aceleasi karturi si echipamente pentru toti concurentii, avem copii valorosi. Oricum, sportivii nostri îsi fac bine treaba si în conditiile ceva mai modeste oferite de Cercul de Karting din Bârlad. Rãmâne, totusi, regretul cã am scãpat din mânã un titlu de campion la Clasa Pufo, prin Nicu Petrovici, care din punctul meu de vedere este campionul, si un titlu de vicecampion la Seniori“, ne-a spus profesorul Marius Gîmbutã, instructorul Cercului de Karting din cadrul Clubului Copiilor Bârlad. Acesta a precizat cã participarea bârlãdenilor la Clasa Seniori este o premierã, întrucât Cercul de Karting Bârlad nu are încã în dotare un kart cu motor de 125 cm cubi pentru aceastã categorie. O astfel de achizitie ar costa peste 4.000 de euro. De mentionat cã, în 2010, Cosmin Onel (Clasa Mini) a obtinut premiul III la proba de îndemnare a bicicletei, iar Marian Vrabie (Clasa Juniori) a luat premiul II la proba teoreticã de educatie rutierã si s-a clasat pe locul IV la cea de îndemnare a bicicletei.