marți, iunie 23, 2026

Campionat National fara medalii pentru atletii bârladeni

0

Niciunul din cei patru atleti bârlãdeni care au participat, în acest week-end, la Campionatul National de Juniori II nu a urcat pe podium. Cu toate acestea, antrenorul Lucian Bolgar, directorul Clubului Sportiv Scolar (CSS) Bârlad, s-a declarat multumit de rezultatele obtinute la Bucuresti, pentru cã doi dintre sportivii care au reprezentat CSS Bârlad sunt începãtori iar un al treilea a fost accidentat cu putin timp înainte de competitie. Mihaela Petrea a concurat la 1.500 si 3.000 metri, Mihaela Butnaru la 400 si 800 metri, Rãzvan Nechita la 800 si 1.500 metri, iar Andrei Bostaca la 1.500 si 3.000 metri. „Din pãcate, nu am câstigat nicio medalie la acest campionat. Singura care ar fi putut sã ne aducã una este atleta Mihaela Petrea, însã în urmã cu o lunã si jumãtate s-a accidentat si nu s-a putut pregãti decât douã sãptã- mâni. Asa cã, la proba de 1.500 metri, a iesit doar pe locul cinci. Iar bãietii Rãzvan Nechita si Andrei Bostaca sunt în primul an de atletism. La anul, când vor fi tot în categoria Juniori II, vor avea un cuvânt de spus în competitii“, ne-a spus profesorul Lucian Bolgar. Acesta a precizat cã, la finele sãptãmânii, un alt sportiv din cadrul CSS Bârlad va avea ocazia sã se afirme la Bucuresti. Este vorba despre Alexandru Pavel, antrenat de profesorul Daniel Halapciuc, ce va participa la Campionatul National de Juniori III.