sâmbătă, iunie 27, 2026

Hizo: «Nu se mai putea juca în mocirla»

0

Comitetul de Urgen- tã al Federatiei Române de Fotbal a decis, ieri, ca etapa a XIX-a a Ligii I, care ar fi trebuit sã aibã loc la sfârsitul acestei sãptãmâni, sã fie amânatã pentru 2011, din cauza vremii nefavorabile. Decizia FRF a fost salutatã de Viorel Hizo, antrenorul FC Vaslui, care a spus cã «nu se mai putea juca în mocirlã».

„Comitetul de Urgentã admite solicitarea Ligii Profesioniste de Fotbal cu privire la amânarea etapei a XIX-a din cadrul Campionatului National Liga I, motivatã de conditiile meteo nefavorabile, solicitare formulatã cu 14 cluburi în favoarea acesteia si 4 cluburi împotrivã. Dispune amânarea jocurilor etapei a XIX-a din cadrul Campionatului National Liga I pentru o datã ulterioarã ce va fi aprobatã în sedinta Comitetului Executiv al FRF din data de 20.12.2010“, se aratã în comunicatul FRF. Initial, în programul din 2010 ar fi trebuit sã se dispute si douã etape din retur. Antrenorul formatiei FC Vaslui, Viorel Hizo, a declarat, ieri, cã decizia de a amâna etapa a XIX-a a Ligii I pentru primãvara anului viitor este una fireascã, întrucât nu se putea juca fotbal în mocirlã. „Este foarte bine cã s-a amânat etapa a XIX- a, este o decizie fireascã, care ar fi trebuit luatã chiar înainte de etapa a XVIII-a. Practic, nu se mai putea juca în mocirlã si la temperaturi foarte scãzute. Echipele nu se mai puteau nici mãcar antrena. Si asa s-a fãcut un rãu prin jucarea primei etape din retur, deoarece au fost distruse atât terenurile de antrenament, cât si cele de joc“, a spus Hizo.