Alte opt medalii au fost obtinute de atletii vasluieni în cea de-a doua si ultimã zi a Campionatelor Nationale de atletism rezervate seniorilor si tineretului, desfãsurate sâmbãtã si duminicã pe stadionul Dinamo din Bucuresti. Dupã cele sase locuri pe podium adjudicate de sportivi de la Liceul cu Program Sportiv si Clubul „Viitorul“ în prima zi a competitiei, acestia au cucerit alte opt medalii, în reuniunea de duminicã. Performera a fost si de aceastã datã Mirela Lavric. Eleva pregãtitã de prof. Viorica Pintilie a cucerit douã medalii de aur (seniori si tineret) în proba de 800 de metri, cu timpul de douã minute, trei secunde si 50 de sutimi. Andrei Alestar (la ciocan), cu 65,86 metri, si Mihai Grasu (la greutate), cu 17,46 metri, au obtinut câte o medalie de aur si una de argint, în timp ce Oana Baran (la ciocan) a terminat pe 2 la tineret si pe 3 la seniori, cu o aruncare care a mãsurat 57,92 metri. De remarcat si faptul cã Mirela Lavric si Simona Munteanu au cucerit o medalie de aur si cu stafeta de 4×400 de metri a clubului Dinamo (cele douã sunt sportive cu dublã legitimare LPS Vaslui – Dinamo). Dacã „Viitorul“ a adus 3 medalii de aur, 4 de argint si 3 de bronz, LPS a contribuit cu „doar“ 4 medalii, toate de aur si toate adjudecate de admirabila sportivã Mirela Lavric. „Sportiva de care mã ocup a confirmat. Mentionez cã în cursa de 800 de metri a învins-o pe Mihaela Neacsu, cea mai bunã senioarã a tãrii, în acest moment, în proba celor douã tururi de stadion. Mirela nu prea are timp de odihnã, deoarece, peste doar câteva zile, va pleca la Berlin cu lotul care va reprezenta România la întrecerile celei de a XIIa editii a Campionatelor Mondiale pentru seniori care se vor consuma în intervalul 15-23 august“, ne-a declarat Viorica Pintilie.










