Antrenorul Petre Grigoras a declarat, ieri, cã s-a înteles cu primarul Iasului, Gheorghe Nichita, sã preia formatia Poli Iasi. „Am fost asearã (luni searã, n.r.) în Iasi si am discutat din nou cu domnul Nichita. M-am înteles cu cei de la Poli Iasi si, din punctul meu de vedere, nu sunt probleme sã preiau echipa, dar întâi trebuie sã-mi rezolv problemele cu Otelul. Astãzi (ieri, n.r.), mã duc spre Galati, dar am înteles cã nu mã pot întâlni cu domnul Stan, deoarece este plecat la Bucuresti. Sper sã ne putem vedea, miercuri, pentru a putea pune capãt întelegerii cu Otelul“, a declarat Petre Grigoras. Tehnicianul a mai spus cã si-ar dori ca pânã joi cel târziu sã semneze cu Poli Iasi. „Eu as fi vrut ca de mâine sã vin la Poli, dar iatã cã nu se poate. Sper ca joi, cel târziu, sã vin la Iasi, sau sã mã duc direct în cantonamentul echipei de la Brasov. Pânã atunci, trebuie sã-mi clarific situatia cu Otelul, pentru cã asa este normal. Mai am ceva bani de luat, nu foarte multi. Nu pot spune mai multe despre Poli, pentru cã deocamdatã eu nu am semnat cu Iasul“, a mai spus Grigoras.
Reggina nu-i mai dã drumul lui Montiel
Presedintele clubului Politehnica Iasi, Sorin Boca, a declarat, ieri, cã oficialii de la Reggina nu au mai fost de acord ca jucãtorul paraguayan Jose Montiel sã evolueze si în sezonul viitor la gruparea ieseanã. „Noi le-am solicitat celor de la Reggina sã ni-l lase pe Montiel sub formã de împrumut si sezonul viitor, cu posibilitate de achizitie. Cei de la Reggina, care au retrogradat în Serie B, au spus cã nu sunt de acord cu un împrumut si cã au nevoie de jucãtor în sezonul viitor. În plus, am înteles cã si Steaua ar fi interesatã de Montiel. În aceste conditii, nu cred cã Montiel va mai juca pentru noi“, a spus Boca. Presedintele iesean a precizat cã nici împrumutul jucãtorului Leandro da Silva nu mai este posibil: „Noi le solicitasem celor de la FK Most, echipa de care apartine Leandro, sã ni-l lase pe jucãtor sub formã de împrumut, însã cehii nu au fost de acord“, a mentionat oficialul clubului iesean. Referindu-se la campania de achizitii, Sorin Boca a spus: „Lotul va fi stabilit de noul antrenor. Nu stiu ce jucãtori vor rãmâne si ce jucãtori vor pleca. Cert este cã noi ne dorim sã aducem la Iasi 3-4 jucãtori de valoare, care sã poatã fi titulari si sã întãreascã echipa. Eu sper ca mãcar în cantonamentul din Austria sã avem la dispozitie tot lotul cu care vom ataca sezonul viitor“.










