Societatea Fuji International Speedway, filialã a constructorului de automobile japonez Toyota, a anuntat, ieri, cã renuntã sã mai gãzduiascã Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei, începând din anul 2010, din motive economice. „Din cauza recesiunii economice mondiale, este extrem de dificil sã mai gãzduim Marele Premiu al Japoniei“, se aratã într-un comunicat al societãtii amintite. Toyota a înregistrat pentru prima oarã în istoria sa pierderi nete si va rãmâne, cel putin pânã la finalul acestui an, într-o situatie financiarã delicatã. Marele Premiu al Japoniei, etapã din cadrul Campionatului Mondial de Formula 1, a luat nastere pe circuitul de la Mont-Fuji în 1976, dar a fost suspendat, dupã ce, un an mai târziu, un spectator a fost ucis de monopostul Ferrari condus de Gilles Villeneuve. Etapa japonezã a fost reluatã în anul 1987, pe circuitul de la Suzuka, fieful constructorului Honda, si a revenit la Mont-Fuji în editiile 2007 si 2008. Începând din 2009, Marele Premiu al Japoniei urma sã fie organizat alternativ pe cele douã circuite, începând cu Suzuka, la 4 octombrie.










