Dudu Georgescu ocupã locul 115 într-un top al celor mai buni marcatori din istoria fotbalului, top dat publicitãtii de Federatia Internationalã de Istorie si Statisticã a Fotbalului (IFFHS). Dudu Georgescu a marcat 252 de goluri în prima divizie din România, fiind jucãtorul român cu cele mai multe goluri marcate în meciuri de primã divizie, indiferent de tara în care a evoluat. În topul IFFHS mai apar trei jucãtori români. Gicã Hagi a marcat 227 de goluri în meciuri din România, Italia, Spania si Turcia, Stefan Auer a marcat 219 goluri în meciuri din România si Ungaria, iar Rodion Cãmãtaru a marcat 209 goluri în meciuri din România, Belgia si Olanda. Cel mai bun marcator din istorie este brazilianul Pele, cu 541 de goluri marcate în Brazilia si SUA, dar Josef Bican, ocupantul locului al doilea la general, are un record greu de egalat, el marcând 518 goluri în numai 341 de meciuri. Cel mai bun marcator aflat încã în activitate este galezul Mark Lloyd Williams, jucãtor care ocupã locul 55 cu 302 goluri marcate în 429 de meciuri jucate pânã acum în Tara Galilor si Irlanda de Nord.










