joi, iunie 25, 2026

România a ratat calificarea la Campionatul European din 2010

0

Nationala de handbal masculin a României a ratat, sâmbãtã, calificarea la turneul final al Campionatului European din 2010 (Austria), dupã ce a fost învinsã, în deplasare, de reprezentativa Poloniei, cu scorul de 34-22 (17- 8), în ultimul meci din grupa I preliminarã. Marcatorii echipei României au fost Ghionea 5 goluri, Csepreghi 4, Asoltanei 4, Sania 2, Muresan 2, Irimescu 2, Ciubotariu 1, Fenici 1, Mihalcea 1. Din tabãra gazdelor s-a remarcat Bielecki, autor a 6 goluri. Nationala masculinã a disputat opt partide în grupa I, obtinând trei victorii, un egal si patru înfrângeri, iar cu 7 puncte a încheiat pe locul patru dupã liderul Suedia (7 jocuri, 12 puncte), Polonia (8 jocuri, 11 puncte) si Muntenegru (8 jocuri, 8 puncte). Suedia a mai are jucat, ieri, meciul cu Turcia (7 jocuri, 0 puncte, locul 5), dar era deja calificatã la CE din 2010, împreunã cu ocupanta locului secund în grupã, Polonia. La turneul final al CE din 2010 sunt calificate direct Austria (tarã gazdã) si Danemarca (detinãtoarea titlului european), cãrora li se vor adãuga 14 echipe nationale, provenite din cele sapte grupe de calificare.