joi, iunie 25, 2026
Acasă Local Sport Atleta Mirela Lavric a concurat la Milano

Atleta Mirela Lavric a concurat la Milano

0

Joia trecutã, la Milano a avut loc o puternicã reuniune internationalã de atletism, la care au participat multe dintre numele de prim plan în aceastã disciplinã. În cursa de 800 metri a luat startul si Mirela Lavric. Eleva pregãtitã de prof. Viorica Pintilie s-a clasat pe locul 7, cu 2 minute, 1 secundã si 52 de sutimi. De mentionat cã în aceastã probã au concurat unele dintre cele mai valoroase sportive, lucru dovedit si de faptul cã s-a câstigat cu o performantã de sub douã minute. Nu trebuie omis nici faptul cã tânãra care reprezintã Liceul cu Program Sportiv Vaslui este încã junioarã si cã a concurat alãturi de senioare. „Rezultatul este bun, chiar foarte bun. Putem spune cã suntem multumite. Ea a alergat bine si la Campionatele Internationale ale României, dar si la Campionatul European pe echipe de la Bergen (Norvegia), unde a concurat în douã probe. Sperãm însã în rezultate si mai valoroase la urmãtoarele competitii. Cea mai importantã va fi Campionatul European rezervat juniorilor I, care se va desfãsura în intervalul 23-26 iulie, la Novi Sad (Serbia)“, a declarat Pintilie. În functie de ce vor hotãrî antrenorii federali, dar si Viorica Pintilie, nu ar fi exclus ca Lavric sã se alinieze si la startul Campionatului European de tineret care se va consuma în perioada 16-19 iulie la Kaunas (Lituania). Ar fi un adevãrat tur de fortã pentru Mirela, însã nu trebuie uitat cã, în vara lui 2007, ea a cucerit în interval de doar o sãptãmânã douã medalii de aur în proba de 800 metri atât la Europenele de juniori I de la Hengelo (Olanda), cât si la Mondialele de juniori II desfãsurate la Ostrava (Cehia).