joi, iunie 25, 2026
Acasă Local Sport La CE de Taekwon-do, vasluienii au cucerit trei medalii

La CE de Taekwon-do, vasluienii au cucerit trei medalii

0

Recent, la Benidon (Spania), au avut loc întrecerile Campionatelor Europene de Taekwon-do destinate juniorilor si seniorilor. La competitie au fost prezenti si cinci sportivi de la Clubul „Liga de Est“, din Vaslui. Acestia au cucerit trei medalii, toate prin Maricel Miron. Sportivul, multiplu medaliat la Mondiale si Europene, a terminat pe primul loc la tehnici speciale, individual si pe echipe si a încheiat pe 3 la luptã (echipe). Silvia Vasilache, la tull, individual si Claudiu Ciobanu (individual, luptã) au terminat pe 5, în timp ce Alexandru Coroi si Andrei Mihalache s-au clasat pe locurile 5-6 la spargeri fortã. „Sunt multumit de rezultatele înregistrate de sportivii de care mã ocup. Aceste reusite ne dau sperante îndreptãtite pentru întrecerile Campionatelor Mondiale, care se vor desfãsura în luna octombrie, în Argentina. Ne propunem ca Marcel Miron sã cucereascã o medalie de aur în America de Sud“, ne-a declarat Mihai Hondru, instructorul Clubului „Liga de Est“.