La sediul Asociatiei Judetene de Fotbal Vaslui a avut loc în cursul zilei de ieri o conferintã de presã, prilej cu care Teofil Iordache, presedintele acestui for fotbalistic, a adus unele precizãri vizavi de ceea ce se mai întâmplã în fotbalul din judet. El a amintit cele 12 echipe care siau asigurat deja calificarea pentru turneul play-off. Iatã care sunt acestea: FCM Husi, Dinamo Râsesti, Autorom Pãdureni, Olimpia Stãnilesti (seria I), Sporting Vaslui, Haiducii Vaslui, Multim Perieni, Vitis Suletea (seria a II-a), Flacãra Munteni de Sus, FC 2007 Gârceni, Viitorul Negresti, Avântul Zãpodeni (seria a III-a). Pentru aceastã fazã a competitiei douã formatii, Autorom Pãdureni si Viitorul Negresti, riscã sã nu poatã participa din cauzã cã nu si-au întocmit documentele necesare primirii Certificatului de Identitate Sportivã (CIS). Pentru cei din Pãdureni este cu atât mai dureros cu cât au oameni destoinici, dãruiti sportului si fotbalului si care si-au ridicat o bazã sportivã pe cinste. Rãmâne ca cele douã sã fie înlocuite de alte formatii clasate mai jos de locul 4 dar care dau dovadã cã dispun de CIS. Este posibil sã se joace si în serie de trei echipe. Se vor organiza trei grupe a câte patru grupãri, urmând a se juca în zilele de 17, 21 si 24 mai. Câstigãtoarele celor trei serii vor evolua, fiecare cu fiecare, în 28 si 31 mai si 4 iunie pentru desemnarea campioanei judetului. Aceasta va disputa un meci de baraj cu campioana altui judet pentru promovarea în Liga a III-a.










