Sportivii sectiei de lupte libere de la Clubul „Viitorul“ Vaslui continuã pregãtirile în vederea competitiilor la care vor participa. Peste o sãptãmânã, în intervalul 8-10 mai, la Resita, vor avea loc finale editiei din acest an a Campionatelor Nationale rezervate juniorilor. La întreceri vor fi prezenti si trei sportivi de la „Viitorul“, Cristi Velixar (54 kg), Florin Coseru si Ionut Burghelea (ambii 74 kg). Din cele declarate de Neculai Beligan, unul dintre antrenorii sectiei, cele mai mari sanse pentru obtinerea unei medalii le are Florin Coseru. „Sportivii nostri se pregãtesc în ritm sustinut. Am fi dorit sã deplasãm mai multi sportivi la Resita, dar si la clubul nostru a venit criza si nu ne permitem. Era bine dacã mai mergeam cu încã doi-trei, pentru cã ar fi cãpãtat experientã de concurs. Dintre cei care ne vor reprezenta la întrecerile de la Resita, cele mai mari sanse de a urca pe podium le are Florin Coseru. Acesta este medaliat la nationalele de cadeti, în 2006, si la Cupa României, în 2008, în ambele concursuri obtinând medalii de bronz. Nu excludem si o surprizã plãcutã din partea lui Cristi Velixar, un sportiv de mare perspectivã, chiar dacã mai are încã doi ani de juniorat“, ne-a spus Beligan.










