Luptatorii vasluieni se pregatesc pentru noi ntreceri

Sportivii sectiei de lupte libere de la Clubul Viitorul Vaslui continu pregtirile n vederea competitiilor la care vor participa. Peste o sptmn, n intervalul 8-10 mai, la Resita, vor avea loc finale editiei din acest an a Campionatelor Nationale rezervate juniorilor. La ntreceri vor fi prezenti si trei sportivi de la Viitorul, Cristi Velixar (54 kg), Florin Coseru si Ionut Burghelea (ambii 74 kg). Din cele declarate de Neculai Beligan, unul dintre antrenorii sectiei, cele mai mari sanse pentru obtinerea unei medalii le are Florin Coseru. Sportivii nostri se pregtesc n ritm sustinut. Am fi dorit s deplasm mai multi sportivi la Resita, dar si la clubul nostru a venit criza si nu ne permitem. Era bine dac mai mergeam cu nc doi-trei, pentru c ar fi cptat experient de concurs. Dintre cei care ne vor reprezenta la ntrecerile de la Resita, cele mai mari sanse de a urca pe podium le are Florin Coseru. Acesta este medaliat la nationalele de cadeti, n 2006, si la Cupa Romniei, n 2008, n ambele concursuri obtinnd medalii de bronz. Nu excludem si o surpriz plcut din partea lui Cristi Velixar, un sportiv de mare perspectiv, chiar dac mai are nc doi ani de juniorat, ne-a spus Beligan.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.