joi, iunie 25, 2026
Acasă Local Sport Borcea ameninta jucatorii cu o amenda de 5000 de euro

Borcea ameninta jucatorii cu o amenda de 5000 de euro

0

Presedintele executiv al FC Dinamo, Cristi Borcea, a declarat, ieri, cã în cazul în care se dovedeste cã fotbalistii antrenati de Mircea Rednic au petrecut în noaptea de duminicã, acestia vor fi amendati cu 5.000 de euro fiecare, informeazã site-ul oficial al grupãrii „alb-rosii“. „Dacã jucãtorii nostri au petrecut duminicã, fiecare va primi o amendã de 5.000 de euro, indiferent de numele lui! Cu o astfel de mentalitate, nu putem cîstiga titlul! Înseamnã lipsã de respect fatã de meseria lor, fatã de Dinamo, fatã de suporteri! Dacã vreun jucãtor a iesit dupã 12 noaptea din casã, eu, Cristi Borcea, îi voi transformã viatã într-un calvar!“, a declarat Borcea. Oficialul dinamovist a recunoscut însã cã, sâmbãtã noaptea, dupã victoria cu Rapid, 3-0, din cadrul etapei a XXII-a a Ligii I, le-a oferit jucãtorilor sampanie într-un club din Bucuresti: „În momentul în care un jucãtor, un antrenor al lui Dinamo, un reprezentant al clubului este vãzut dupã miezul noptii la o petrecere, telefonul sunã imediat. Este, dacã vreti, cod rosu! Am fost sunat dupã meciul cu Rapid cã unii jucãtori se aflã într-un club din Bucuresti, „Eleven“. Am stat si m-am gândit. Nu era târziu, pentru cã meciul s-a terminat la 11 noaptea, conferinta de presã, interviuri, toatã lumea a plecat de la vestiare în jur de 12 noaptea. M-am urcat în masinã, am ajuns la clubul respectiv si i-am felicitat pentru evolutia cu Rapid. Era ora 2! Le-am oferit o sampanie, iar într-o jumãtate de orã s-a terminat totul. Chiar le-am atras atentia ca toatã lumea sã ajungã acasã, pentru cã urmeazã un meci foarte important, la Craiova. Dacã a douã zi, duminicã, jucãtorii nu aveau zi liberã, va dati seamã cã luam foc! Atât! Sunt de 15 ani în fotbal, stiu ce înseamnã relatia conducãtor-jucãtor. Repet, numai tâmpitii pot gândi cã eu chem jucãtorii prin cluburi si discoteci!“ Borcea a negat faptul cã între el si antrenorul Mircea Rednic ar fi existat un conflict generat tocmai de faptul cã presedintele ar fi petrecut alãturi de jucãtori, aceasta fiind una dintre cauzele înfrângerii cu 2-0, în fata formatiei Universitatea Craiova. „N-am avut nici o disputã cu Rednic! Stiu cã pozitia noastrã în clasament îi deranjeazã pe multi. Nu e noutate cã unii încearcã sã inventeze scandaluri, sã creeze o stare de tensiune la Dinamo. Rednic este antrenorul nostru si avem o misiune clarã, de a câstiga campionatul!“, a mai spus Borcea.