joi, iunie 25, 2026

„Nu puteam sa îmi bat joc de toata lumea“

0

Atacantul Adrian Mutu, care nu a evoluat, miercuri, în partida contra nationalei Austriei, scor 1-2, a declarat, cã nu putea sã îsi batã joc de suporterii primei reprezentative si de colegii sãi si sã intre pe teren, fiind la 30 la sutã din capacitate. „Îmi pare rãu de rezultat, de primul gol luat prea repede. Sansele noastre sunt tot mai mici, e o situatie neplacutã. Trecem printr-un moment greu si ar trebui sã fim mai optimisti. E usor sã critici acum, chiar dacã sunt îndreptãtite criticile. Am jucat cu dureri la genunchi, acum nu se mai poate, risc anumite lucruri. La Florenta o sã vedem care e situatia, o sã luãm cea mai bunã decizie. Am spus selectionerului cã nu pot sã intru si sã mã fac de râs, sã îmi bat joc de mine si de toatã lumea, fiind la 30 la sutã din capacitate“, a spus Mutu, la Sport.ro, care considerã cã singurul cîstig al meciurilor cu Serbia si Austria este mijlocasul echipei FC Arges, Cristian Tãnase. Adrian Mutu a mentionat cã nu s-a certat cu selectionerul Victor Piturcã înaintea meciului cu Serbia. „Credeti cã veneam la nationalã si nu vorbeam cu domnul Piturcã? Credeti cã dacã greseam nu pãteam nimic?! N-are de ce sã mã ierte pentru cã nu am fãcut nimic. Cred cã domnul Piturcã ar trebui sã continue campania, nu stiu cui i-ar conveni sã ia echipa în aceste momente. Ar trebui sã terminãm campania cu totii, apoi sã tragem linie“, a completat Mutu. Reprezentativa României a pierdut, miercuri, în deplasare, scor 1-2 (1-2), meciul sustinut în compania selectionatei Austriei, în preliminariile Cupei Mondiale din 2010, înregistrând a treia înfrângere în cinci meciuri disputate în grupa a 7-a.