joi, iunie 25, 2026

O noua înfrângere pentru handbalistii vasluieni

0

Sâmbãtã au avut loc jocurile rundei cu numãrul 22 în divizia A de handbal masculin. În seria A sa desfãsurat si partida Politehnica Iasi – HCM Vaslui. Dupã cele 60 de minute regulamentare gazdele s-au impus cu scorul de 31-24 (15-11). Fatã de ultimele întâlniri, în care s-a fãcut efectiv de râs, de data aceasta trupa pregãtitã de prof. Liviu Gugles si prof. Constantin Crãciun a evoluat cu mult mai bine. Chiar si asa a cedat, ratãrile fiind, ca de fiecare datã, „cãlcâiul lui Ahile“ pentru vasluieni. Golurile oaspetilor au fost înscrise de Bãhnãreanu si Sahân câte 5, Grigoras, Savin si Volocaru câte 3, Mihalcea si Nechita câte 2 si Anton 1. Partida a fost condusã de cuplul Bãdelitã-Peleneagrã, din Suceava. În celelalte partide din aceastã serie s-au consemnat rezultatele: LPS Piatra Neamt – CSS Bacãu 28-32, Universitatea II Suceava – CSM Focsani 33-29, CSM Rom Cri Brasov – Universitatea Galati 36-28. Dupã aceastã etapã ordinea primelor trei clasate este urmãtoarea: 1. CSM Rom Cri Brasov 35 puncte, 2. CSM Focsani 27 puncte, 3. CSS Bacãu 23 puncte. Dacã brasovenii au mai fãcut un pas spre accederea la barajul de promovare în Liga Nationalã, trupa lui Gugles si Crãciun a ajuns „lanterna rosie“ a seriei, cu doar 15 puncte. Runda viitoare, programatã pentru sâmbãtã, 4 aprilie, vasluienii vor primi, pe teren propriu, replica celor de la Universitatea II Suceava.