joi, iunie 25, 2026
Acasă Local Sport Kirovski, debut glorios

Kirovski, debut glorios

0

La Bistrita s-a desfãsurat, sâmbãtã, întâlnirea dintre echipa Gloria din localitate si FC Vaslui, contând pentru etapa cu numãrul 20 a Ligii I la fotbal. La capãtul unui joc în care elevii lui Viorel Moldovan si-au valorificat plusul de valoare, oaspetii au câstigat la un scor de forfait: 3-0 (1-0). Golurile au fost înscrise de Wesley Lopes (min. 43, din penalty) si Kirovski, de douã ori (min. 86 si 89). Macedoneanul a avut un debut de zile mari, fiind omul meciului. Imediat dupã primul gol, Temwanjera a fost aproape de 2-0, însã a tras în portar de la numai 8 metri. De altfel, vârful lui FC Vaslui a ratat incredibil în câteva situatii clare de gol. De mentionat si faptul cã gazdele au încheiat disputa în nouã jucãtori de câmp, Silvãsan fiind eliminat (min. 76) dupã ce a încasat douã cartonase galbene. La debutul sub culorile lui FC Vaslui, atacantul macedonean a reusit o dublã de senzatie în doar trei minute. De remarcat si faptul cã în intervalul dintre cele douã goluri el a mai avut un sut periculos, pe jos, de la circa 20 de metri, pe care Tãtãrusanu l-a respins cu dificultate. La cel de-al doilea punct al lui Kirovski, realizat cu o loviturã de cap imparabilã, centrarea i-a apartinut lui Milisavljevic, din nou foarte bun. Prima reprizã, ceva mai echilibratã, a adus faze periculoase la ambele porti. Spre finalul acesteia, la o actiune a vasluienilor care nu prevestea nimic deosebit, fundasul Joao Silva l-a trântit în suprafata de pedeapsã pe Milisavljevic si Alexandru Tudor a arãtat, fãrã ezitare, punctul cu var, Wesley transformând cu mult sânge rece. În cea de a doua reprizã vasluienii au încercat sã conserve rezultatul. Dupã eliminarea lui Silvãsan oaspetii au fortat si, logic, au venit cele douã goluri care au purtat semnãtura lui Kirovski. La fluierul de start al centralului Alexandru Tudor, din Bucuresti, ajutat la cele douã linii de asistentii Cristian Nica (Ploiesti) si Eduard Dumitrescu (Pitesti), s-au aliniat urmã- toarele formatii: Gloria Bistrita: Tãtãrusanu- Pãun, Ciucã, J. Silva, Frãsinescu, Nalati, C. Petre, Bãjenaru, Sânmãrtean, Zaharia, Silvãsan. Dupã pauzã au mai evoluat Velcovici, Coroian si Achim, care i-au înlocuit pe J. Silva, Bãjenaru si Pãun. FC Vaslui: Kuciak- Gheorghiu, Cânu, Farkas, Hugo Luz, Ljubinkovic, Genchev, Pavlovic, Milisavljevic, Wesley, Temwanjera. Au mai intrat Akakpo, Kirovski si Burdujan, care i-au substituit pe Wesley, Temwanjera si Gheorghiu.

Succes fãrã dubii

La finalul partidei de la Bistrita, cei doi antrenori aveau stãri de spirit diametral opuse. „Ne-am dorit foarte mult sã obtinem cele trei puncte si am reusit în urma unei prestatii bune. Nu mai are rost sã discutãm despre faza penalty-ului. La acest scor chiar nu mai are sens, mai ales cã am avut o loviturã de la 11 metri, la începutul partidei, care nu ni s-a dat. Obiectivul nostru pentru acest sezon rãmâne Cupa UEFA. Poate la anul ne vom bate pentru titlu. Dupã investitiile fãcute Gloria meritã sã rãmânã în prima ligã“, a spus Viorel Moldovan. La rândul sãu, Ioan Ovidiu Sabãu a declarat: „Am pierdut rusinos. Suntem într-o situatie mai mult decât criticã. Vointã a fost, bãietii au încercat, însã la 3-0 nu mai poti vorbi dacã oaspetii au meritat sau nu victoria. Au câstigat majoritatea duelurilor si cred cã s-au impus pe merit. Vasluiul este o echipã tare, cu sanse mari sã prindã Europa. Noi suferim încã la capitolul pregãtire fizicã, iar jocul merge destul de prost. Va trebui sã facem o analizã rapidã si cât mai corectã. O sã mã implic si mai mult si sunt convins cã voi reusi sã salvez echipa de la retrogradare“.