Sâmbãtã, 21 martie, la Husi, a avut loc Cupa „Realitatea“ la sah. Competitia a fost organizatã în cele mai bune conditii de clubul cu acelasi nume. La finalul celor 7 runde desfãsurate în sistem elvetian, primele trei locuri au fost ocupate de Cãtãlin Stamate, din Vaslui, Dan Bâclea (Bârlad) si Marius Zãrnescu (Vaslui). De remarcat cã primii doi clasati au acumulat câte 5,5 puncte, departajarea fãcându-se prin coeficientul Bucholtz. Si locul trei a fost adjudecat tot la coeficient, Zãrnescu impunându-se în detrimentul altor patru sahisti, Cornel Ursan, Iulian Romascanu, Constantin Clim si Pavel Turea. Primii trei clasati au primit medalii din partea Directiei pentru Sport a Judetului Vaslui si bani din partea clubului organizator (150 RON – locul I, 100 RON – locul II, 50 RON – locul III). La concurs a fost prezentã si eleva de 14 ani Carmen Chirica, de la Scoala nr. 9 „Vasile Alecsandri“, din Vaslui. Acceptatã în competitie pentru a se pregãti în vederea participãrii la faza nationalã din cadrul Olimpiadei Nationale a Sportului Scolar, ea nu s-a fãcut de râs, obtinând 3 puncte în dauna unor sportivi de valoare. „Este de apreciat buna organizare, dar si participarea, atât calitativã cât si cantitativã. Au fost prezenti în întrecere un numãr de 24 de sportivi, crema sahului vasluian în acest moment. Ca de obicei, gazdele au fost cât se poate de ospitaliere. Îi felicit pentru modul cum au stiut sã organizeze acest concurs. De asemenea remarc dorinta concurentilor de a lua parte la cât mai multe turnee“, nea declarat Constantin Grosu, presedintele Asociatiei Judetene de Sah Vaslui.










