joi, iunie 25, 2026
Acasă Local Sport Atletii vasluieni, prezenti la Cupa Europei de la Tenerife

Atletii vasluieni, prezenti la Cupa Europei de la Tenerife

0

În zilele de 14 si 15 martie, în Tenerife (Spania), au avut loc întrecerile celei de-a X-a editii a Cupei Europei la aruncãri de iarnã pentru seniori si tineret. Printre reprezentantii României s-au numãrat si sportivii Ionela Vartolomei, Andrei Alestar si Mihau Grasu, toti legitimati la Clubul „Viitorul“, din Vaslui. Dintre acestia, cele mai bune rezultate le-a avut Ionela Vartolomei, care a terminat pe IV la disc, cu 52,26 metri, la doar 39 centimetri de locul III, si pe VIII la greutate, cu o performantã de 13,63 metri. Mihai Grasu s-a clasat pe IV la disc, cu 56,21 metri si pe VI la greutate, cu 17,72 metri. Andrei Alestar a terminat pe X la ciocan, cu un rezultat de 64,46 metri. La finalul competitiei, s-au întocmit clasamente pe natiuni, atât la seniori, cât si la tineret. Fetele au fost cele care au tinut blazonul sus pentru tara noastrã. La senioare ele au terminat pe 2, în timp ce la tineret au încheiat pe 3, cu 3.606 puncte, dintre care 1.695 adjudecate de Ionela Vartolomei. „Nu a fost rãu, însã nu a fost asa cum ne asteptam. Anul trecut, Vartolomei a terminat pe 2, la Split, în Croatia. Speram sã obtinã si acum aceeasi performantã. Au participat si alte sportive fatã de anul trecut, mai bine pregãtite, astfel cã am obtinut rezultate mai putin bune. Totusi, nu ne-am gândit cã o atletã de valoarea Biancãi Perie, multiplã campioanã mondialã de juniori si tineret, va fi întrecutã în proba de aruncare a ciocanului. Acesta este însã sportul, cu surprizele care le rezervã la tot pasul si tocmai din acest motiv este îndrãgit“, ne-a declarat prof. Laurentiu Maxim, antrenorul sectiei de atletism de la Clubul „Viitorul“.