La Bacãu a avut loc, la sfârsitul sãptãmânii trecute, Memorialul „Dorin Melinte“ la atletism. De la Clubul „Viitorul“ din Vaslui au fost prezente douã atlete: Ionela Vartolomei si Andreea Huzum. Sportivele pregãtite de prof. Laurentiu Maxim au avut comportãri foarte bune în proba de aruncare a greutãtii. Vartolomei s-a impus cu un rezultat de 13,50, în timp ce Huzum s-a clasat a doua, cu o performantã de 12,64. Dacã prima a avut douã încercãri de 14,60 puncte si respectiv 14,40 depãsite de putin, cea de a doua a reusit sã-si îndeplineascã baremul pentru participarea la Campionatele Europene de atletism rezervate juniorilor II. Competitia se va desfãsura în vara acestui an (12-15 iulie) la Bressanone (Italia). „Sunt foarte multumit de modul cum s-au comportat cele douã sportive. Mã bucur mult pentru ele. Au demonstrat cã au valoare si cã se pregãtesc bine. Sper sã confirme la varã, când vor fi prezente la importante competitii continentale rezervate categoriilor lor de vârstã“, ne-a declarat Laurentiu Maxim. Sâmbãtã, 14 si duminicã, 15 februarie, la Bucuresti, vor avea loc întrecerile Campionatelor Nationale de salã la atletism rezervate seniorilor, tineretului si juniorilor de cate– goria I. La competitie vor fi prezenti mai multi atleti de la LPS si „Viitorul“ Vaslui. Din rândul acestora îi amintim pe Mirela Lavric, Ionela Vartolomei, Mãdãlina Tacu, Andreea Huzum si Andrei Alestar.










