În zilele de 14 si 15 februarie, la Mogosoaia a avut loc o instruire, la care au fost prezenti presedintii Asociatiilor Judetene de Fotbal (AJF) din întreaga tarã. La sedintã a participat si Teofil Iordache, presedintele AJF Vaslui. Scopul principal al actiunii organizatã de Federatia Românã de Fotbal a fost discutarea schimbãrii sistemului competitional la esaloanele doi si trei. Astfel, din editia 2010-2011, Liga a II-a va fi alcãtuitã din douã serii a 12 echipe, si nu din 18, ca în prezent, în timp ce în Liga a III-a vor fi sase serii a 12 formatii, si nu opt serii a 16 echipe. O altã chestiune discutatã a fost cea legatã de data disputãrii jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga a III-a. Aceasta a fost stabilitã pentru miercuri, 17 iunie, pe terenuri neutre. O noutate o constituie ridicarea obligativitãtii ca echipele angrenate la baraj sã mai foloseascã juniorul. Grupãrile vor fi însã obligate sã detinã Certificatul de Identitate Sportivã (CIS). Fãrã acest document, echipele devenite campioane ale judetelor nu vor avea dreptul de a disputa meciurile de baraj pentru promovarea în Liga a III-a. Conducerea AJF Vaslui va prezenta noile dispozitii ale FRF în Adunarea Generalã care va avea loc sâmbãtã, 21 februarie. O altã chestiune ridicatã a fost cea care vizeazã instructorii sportivi. Fiecare format ie va trimite câte douã persoane pentru a urma cursurile de instructori sportivi si care vor fi organizate de AJF. „Au fost discutii pertinente, cât se poate de utile si de benefice fotbalului românesc. Au fost douã zile pline. S-a ridicat si problema echipelor de juniori. Aici stãm foarte prost. În sezonul trecut, judetul Vaslui a avut un campionat cu doar patru echipe. Este extrem de putin. Trebuie fãcut ceva în acest sens. În scurt timp, vom modifica si Statutul Asociatiei Judetene de Fotbal, statut care trebuie sã fie în concordantã cu noile reglementãri ale Federatiei Internationale de Fotbal Asociatie (FIFA) si ale Uniunii Europene de Fotbal Asociatie (UEFA). Dupã ce vor fi aduse modificãri se vor organiza alegeri în Asociatiile Judetene de Fotbal (decembrie 2009) si la FRF (februarie-martie 2010)”, ne-a declarat Teofil Iordache. Acesta a amintit si de faptul cã în acest an se va sãrbãtori centenarul existentei FRF. „Afiliat la FIFA în anul 1923 si la UEFA 31 de ani mai târziu, participant la prima editie a Cupei Mondiale (1930), fotbalul românesc are un trecut care îi permite sã se raporteze la ceea ce înseamnã elita europeanã si chiar mondialã”, a încheiat Iordache.










