joi, iunie 25, 2026

Handbalistul Marian Cozma, înjunghiat mortal într-o discoteca din Ungaria

3

Componentul nationalei României si al formatiei ungare MKB Veszprem, Marian Cozma, a fost înjunghiat mortal, sâmbãtã noapte, într-o discotecã din orasul unde juca, în altercatie fiind implicati si alti doi coechipieri, sârbul Zarko Sesum si croatul Ivan Pesic. Potrivit Ministerului Administratiei si Internelor (MAI), din primele cercetãri a reiesit faptul cã handbalistul sãrbãtorea, alãturi de ceilalti componenti ai echipei ungare MKB Veszprem, ziua de nastere a copilului unuia dintre colegi, la o discotecã din localitatea Veszprem. „În jurul orei 03.00, între sportivi si unii dintre clientii localului a avut loc un conflict verbal care a degenerat. În urma altercatiei, sportivul român Marian Cozma a decedat, dupã ce a fost înjunghiat în inimã, iar doi colegi ai sãi – un sârb si un croat – au fost rãniti grav, fiind internati în spital”, precizeazã MAI. Autoritãtile române vor sprijini cu informatii politistii din localitatea Veszprem care au deschis o anchetã în acest caz. Conform presei locale, handbalistul român în vârstã de 26 de ani a fost înjunghiat în inimã, fiind singurul dintre cei trei care si-a pierdut viata. Coechipierii sãi au fost transportati la spital, cu rãni serioase, tot prin înjunghiere. Agresorii de etnie rromã, cu care intraserã în conflict cei trei sportivi, nu au fost gãsiti, conform unui anunt al Politiei ungare. Marian Cozma, care a participat cu nationala României la Campionatul Mondial din Croatia, a debutat în reprezentativã în 2002, întrun meci împotriva Belarus. Înainte de transferul la Veszprem din 2006, Marian Cozma a evoluat la Dinamo Bucuresti. Presedintele FR Handbal, Cristian Gatu, a confirmat cã a primit vestea tragicã, dar nu a dorit sã facã declaratii pe marginea tragediei. În martie 2005, Cozma, care evolua la Dinamo Baumit Bucuresti, a fost bãtut si înjunghiat de un grup de opt persoane. Cozma a avut o plagã pe spate, în apropierea coloanei vertebrale, de 8 cm lungime si 3 cm adâncime. Handbalistul a fost internat la Spitalul de Urgentã Floreasca, iar medicii i-au spus cã a avut noroc cã nu a rãmas paralizat.

Lumea sportivã în stare de soc dupã decesul lui Marian Cozma

Lumea sportivã si în special cea a handbalului se aflã în stare de soc dupã decesul lui Marian Cozma. Decesul lui Cozma s-a produs la doi ani dupã moartea atletei Maria Cioncan, medaliatã cu bronz la JO de la Atena si 2004, si la patru ani dupã moartea unui alt sportiv, baschetbalistul echipei CSU Asesoft Ploiesti, Antonio „Toni” Alexe. În dimineata zilei de 21 ianuarie 2005, în jurul orei 6.00, orãdeanul Antonio Alexe, în vârstã de 35 de ani, conducea un autoturism marca Peugeot 307, dinspre Ploiesti spre Brasov, pe DN1. La kilometrul 120, în Sinaia, din cauza neadaptãrii vitezei la conditiile de drum, el a pierdut controlul asupra directiei masinii, a derapat, a intrat pe contrasens si a lovit frontal un autocamion marca Roman. Impactul, deosebit de puternic, s-a soldat cu moartea sportivului. Cu câteva ore înainte de accident, Alexe reusise sã se califice cu CSU Asesoft în faza finalã a FIBA Europe Cup, Conferinta de Sud. În 21 ianuarie 2007, o altã tragedie a lovit sportul românesc. Maria Cioncan, medaliatã cu bronz la JO de la Atena, din 2004, se întorcea cu masina personalã dintr-un stagiu de pregãtire efectuat în Grecia. Cu aproximativ 150 de kilometri înainte de intrarea în tarã, în apropiere de Plevna, masina Skoda Fabia condusã de Maria Cioncan, în care se mai aflau douã persoane, a iesit de pe carosabil si s-a izbit într-un copac. Sportiva, care avea permis de conducere din noiembrie 2004, a murit la scurt timp dupã producerea accidentului, iar celelate persoane au fost rãnite. În dimineata zilei de duminicã, lumea sportului s-a declarat consternatã de vestea mortii, în Ungaria, a handbalistului Marian Cozma. Coechipierii sãi au fost transportati la spital, cu rãni serioase, tot prin înjunghiere. Agresorii de etnie rromã, cu care intraserã în conflict cei trei sportivi, nu au fost gãsiti. Presedintele Clubului Sportiv Dinamo Bucuresti, Marcel Popescu, a declarat cã handbalul românesc trãieste o dramã în acest moment, odatã cu decesul lui Marian Cozma, si a precizat cã nu-i vine sã creadã cã a fost posibil ca sportivul sã fie ucis. Presedintele Federatiei Române de Handbal (FRH), Cristian Gatu, spune cã decesul lui Cozma reprezintã o veste îngrozitoare pentru handbalul românesc. „Este o veste îngrozitoare si plâng pentru tineretea lui si pentru ce urma sã însemne în handbalul românesc. Nu as vrea sã fiu în locul pãrintilor lui Marian, amândoi fosti mari sportivi. Nu cunoastem detalii încã nici despre ce s-a petrecut, nici despre aducerea lui în tarã, dar în mod sigur în cadrul federatiei vom decide cum sã ajutãm familia”, a declarat Gatu. Octavian Bellu, secretarul de stat în probleme de sport al Ministerului Tineretului si Sportului, considerã cã decesul lui Marian Cozma reprezintã o pierdere fantasticã pentru handbalul românesc. „Este o veste groaznicã si este greu sã ne imaginãm si nu se poate concepe cã un jucãtor care era la Campionatul Mondial acum câteva sãptãmâni si impresiona, nu atât prin staturã, ci prin dãruire, nu mai existã acum. Este o pierdere fantasticã pentru handbalul românesc, pentru cã indiferent ce s-a spus despre Marian Cozma, trebuie sã recunoastem cã în jurul unor jucãtori de felul lui se coaguleazã echipa nationlã. Era la apogeul carierei si avea toate sansele sã creascã în continuare”, a declarat Bellu. Coechipierii lui Cozma de la nationalã, George Buricea si Laurentiu Toma, au fost consternati de vestea mortii celui poreclit „Pãsãrilã”. Buricea a spus cã Marian Cozma a ajuns la spital dupã ce a fost înjunghiat, dar medicii nu l-au mai putut salva, el murind în bratele colegului sãu de echipã, Ferenc Ilyes. Toma sustine cã Marian Cozma era un tip vesel care nu cãuta niciodatã scandalul. Din Ungaria, presedintele clubului Veszprem, Hunyadfalvy Akos, a declarat cã altercatia în urma cãreia a decedat Cozma a fost provocatã de aproximativ 30 de oameni care au atacat-o initial pe tânãra cu care dansa sportivul român. „Echipa sãrbãtorea faptul cã s-a nãscut copilul lui Ivancsik Gergo. Jucãtorii se comportau normal, dansând, când aproximativ 30 de oameni au atacat-o pe fata cu care dansa Cozma. Bãtaia a continuat în stradã, iar apoi Cozma a fost înjunghiat în inimã si Pesici în rinichi”, a spus presedintele clubului Veszprem, Hunyadfalvy Akos. Conducerea Federatiei Ungare de Handbal a reactionat prompt si a decis ca la meciurile ce vor avea loc, astãzi, în Ungaria, sã se tinã un minut de reculegere în memoria lui Marian Cozma. De asemenea, fanii formatiei Veszprem s-au strâns, duminicã dimineatã, în locul unde a fost înjunghiat mortal handbalistul Marian Cozma, pentru a-si arãta sustinerea dupã decesul românului.

3 COMENTARII

  1. il va avea toata viata pe constiinta… femeile astea nu stiu cum sa mai iasa in evidenta normal ca aparitia ei de vagaboanda ia incitat pe tigani….pacat de el… ma doare sufletul de cand am aflat vestea…offfff oamenii buni numai de astfel de destine au parte…MARE PACAT!!!

  2. pacat de el
    ca de obicei ,presa nu va merge la adevaratele motive pentru care se intampla astfel de tragedii;si anume educatia inexistenta a tinerei generatii.lumea nu va voi sa vada imaginile de pe camerele de supraveghere care arata clar ca bietul baiat ,vedeta locala,insotea pe cea mai stridenta aparitie feminina,se poate spune ca o parasuta locala.tipic pentru sportivii chinuiti de o viata cica sportiva,adica educati pe jumatate,chiar pe sfert,ca sa nu zic needucati,privati de tot felul de lucruri,chinuiti la antrenamente istovitoare,si cand scapa spre o femeie ca natura isi cere si ea drepturile,…….agatandu-se de cele mai multe ori de tipul de femeie de consumatie,care ii baga in belea.dumnezeu sa il ierte,si ,daca mai este cineva care sa fi observat cele ce am scris aici,sper sa posteze si sa fie cititi.

  3. SUNTEM PREA MICI.TREBUIE SA FACEM CEVA .D-ZEU SAL ODIHNEASCA IN PACE.A FOST UN OM FFFFF.LA LOCU LUI.

Comentariile sunt închise.