La Suceava a avut loc, în perioada 23-25 ianuarie, cel de-al doilea turneu de salã din cadrul campionatului republican al juniorilor I la handbal, seria A. La întreceri au fost prezente cele sapte formatii care formeazã respectiva serie, printre acestea numãrându-se si LPS Vaslui. Gruparea pregãtitã de prof. Liviu Gugles a sustinut trei partide, în toate pierzând: 33-40 cu LPS Piatra Neamt, 38-46 cu CSS Bacãu si 27-33 cu LPS Suceava. Este drept, toate cele trei adversare întâlnite sunt fruntase si luptã cu reale sanse pentru calificarea la turneele semifinale care vor avea loc la primãvarã. La aceastã fazã a competitiei merg din seria A primele trei clasate. „Bãietii nu au jucat tocmai rãu. Trebuie sã recunosc cã cele trei formatii sunt mai bune la ora aceasta. Douã dintre ele sunt situate între primele trei în clasament, ele luptând pentru calificarea în semifinale. Totusi, nu ne-am fãcut de râs. În handbalul de astãzi, sã pierzi la sase sau sapte goluri nu mai înseamnã mare lucru. Vom munci mai mult, ne vom pregãti mai bine si sperãm ca în editia viitoare de campionat sã avem o cu totul altã comportare“, ne-a declarat prof. Liviu Gugles. LPS Vaslui rãmâne cu doar un punct, aflându-se pe ultimul loc al clasamentului (7). Pe primele trei pozitii se situeazã CSS Bacãu, cu 22 de puncte, urmatã de LPS Iasi, cu 18 puncte si LPS Suceava, cu 14 puncte. Returul va debuta duminicã, 8 februarie, când LPS Vaslui va primi, pe propriul teren, replica celor de la LPS Iasi.










