TURUL 2: S-au deschis cele peste 552 de secții de votare organizate în județul Vaslui

0

Cele peste 552 de secții de votare organizate în județul Vaslui s-au deschis duminică, la ora 7:00, peste 426.330 de alegători fiind așteptați la urne să își aleagă președintele,dintre cei doi candidaţi ajunşi în cursa finală. Potrivit AEP, în țară numărul total al alegătorilor înscriși în listele electorale permanente este de 17.988.031 de cetățeni. Pe teritoriul țării sunt organizate 18.979 de secții de votare. În diaspora votul a început vineri, în cele 965 de secții. Urnele se închid la ora 21:00.

Alegătorul îşi poate exprima dreptul constituţional la una dintre următoarele secţii de votare:

– în cazul în care se află în unitatea administrativ-teritorială unde îşi are domiciliul sau reşedinţa, poate vota numai la secţia de votare la care este arondată strada sau localitatea unde îşi are domiciliul ori reşedinţa, conform legii; alegătorul cu domiciliul sau reşedinţa în municipiul Bucureşti nu îşi poate exercita dreptul de vot la o secţie de votare situată în alt sector al municipiului Bucureşti decât cel în care are domiciliul sau reşedinţa, dar îşi poate exercita dreptul de a alege la orice secţie de votare aflată în alt judeţ;

– în cazul în care se află în altă unitate administrativ-teritorială decât cea unde îşi are domiciliul sau reşedinţa, poate vota la orice secţie de votare din cadrul acesteia;

– în cazul în care se află în străinătate, poate vota la orice secţie de votare organizată în străinătate;

– în cazul în care îndeplineşte funcţia de membru al biroului electoral al secţiei de votare sau de operator de calculator al unei secţii de votare ori asigură menţinerea ordinii, votează la secţia unde îşi desfăşoară activitatea;

– în cazul în care are mobilitate redusă poate vota la orice secţie care îi asigură accesul la urne. Potrivit AEP, 97,94% din totalul secţiilor îndeplinesc criteriile minimale pentru a asigura accesul alegătorilor cu mobilitate redusă.

Alegătorii votează cu un act de identitate valabil în ziua votării, emis de statul român, şi anume: cartea de identitate; cartea electronică de identitate; cartea de identitate provizorie; buletinul de identitate; paşaportul diplomatic; paşaportul diplomatic electronic; paşaportul de serviciu; paşaportul de serviciu electronic; carnetul de serviciu militar (în cazul elevilor din şcolile militare).

Paşaportul simplu, paşaportul simplu electronic şi paşaportul simplu temporar pot fi folosite pentru exercitarea dreptului de vot numai de cetăţenii români care votează în străinătate sau de cetăţenii români cu domiciliul în străinătate care votează în România.

Urnele se închid la ora 21:00. Alegătorii care la ora 21:00 se află la sediul secţiei de votare, precum şi cei care se află la rând în afara sediului secţiei pentru a intra în localul de vot pot să îşi exercite dreptul de a alege până cel mult la ora 23:59.

Alegătorii votează separat în cabine închise, aplicând ştampila cu menţiunea „VOTAT” înăuntrul patrulaterului care cuprinde numele candidatului pentru care optează. După ce a votat, alegătorul are obligaţia de a introduce buletinul de vot în urnă. Ştampila încredinţată pentru votare se restituie preşedintelui sau acelor membri ai biroului electoral al secţiei de votare desemnaţi de acesta.

Tentativa unei persoane de a vota de mai multe ori sau fără a avea acest drept se pedepseşte conform legii penale.

Fotografierea sau filmarea prin orice mijloace a buletinului de vot este interzisă.

Aproape un milion de români au votat în Diaspora până la deschiderea urnelor în țară

Un total de 969.023 cetățeni români din străinătate și-au exprimat deja votul până duminică dimineața la ora 7, când s-au deschis urnele și în țară, conform datelor AEP.

Dintre aceștia, 969.023 au votat pe liste suplimentare, iar 4.106 au optat pentru votul prin corespondență.

În Republica Moldova au votat aproape 90.851 de persoane.

În Spania au votat 119.198 de români, în Italia – 174.747 de români, în Franța – 51.521, în Germania – 163.548, iar în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord – 153.756 de români.

Procesul electoral se desfășoară în 966 de secții de votare organizate în afara granițelor țării.

Românii din străinătate pot vota începând de joi, 15 mai, pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 2025. Prima secție care s-a deschis este cea din Auckland, Noua Zeelandă.