Polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Vaslui au documentat și probat activitatea infracțională a doi tineri, din comuna Ghidigeni, județul Galați, bănuiți de comiterea unei infracțiuni de furt calificat, dintr-o locuință din localitatea Portari, comuna Zăpodeni, județul Vaslui.

În urma cercetărilor efectuate, polițiștii bârlădeni au stabilit faptul că, în data de 21 august a.c., ora 18.30, persoanele bănuite de comiterea infracțiunii ar fi pătruns în curtea și locuința persoanei vătămate, motivând că doresc să achiziționeze nuci, ulterior sustrăgând din locuință o sumă de bani.
Prejudiciul cauzat în urma săvârșirii infracțiunii se ridică la 6.000 de lei, acesta fiind recuperat în totalitate.
Cei doi bărbați au fost identificați în scurt timp de către polițiști în municipiul Bârlad.
Ca urmare a administrării probatoriului, astăzi, 22 august a.c., polițiștii vasluieni au luat față de cele două persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat măsura reținerii, pe o perioadă de 24 de ore, urmând a fi prezentate Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui, în vederea dispunerii unei măsuri preventive.
Cercetările sunt continuate de către polițiști, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui, în vederea stabilirii și probării întregii activități infracționale a persoanelor cercetate.










