Dupã cantonamentul efectuat, timp de 12 zile, în Portugalia, lotul FC Vaslui se întoarce, astãzi, acasã. Asearã, formatia pregãtitã de Viorel Moldovan a sustinut un alt doilea joc amical de verificare. Adversara „galben-verzilor“ a fost Gil Vicente, grupare din liga a doua a fotbalului lusitan. Chiar dacã a evoluat ani la rând în Liga Sagres, prima ligã portughezã, respectiva trupã se zbate acum în cel de-al doilea esalon al sportului rege din tara lui Eusebio. Desi vasluienii ar fi vrut sã joace cu o echipã din prima divizie (Boavista Porto, Leixoes, Trofense sau Sporting Braga) nici una nu a rãspuns afirmativ doleantei acestora. Conducerile celor patru au refuzat, rând pe rând, motivând cã sunt în plin campionat si cã vor sã evite producerea unor eventuale accidentãri. În jocul cu Gil Vicente au fost folositi si Wesley Lopes Da Silva si Milos Pavlovic, ultimele douã achizitii. Dupã câteva zile de pregãtire la Vaslui, formatia va face deplasarea în Turcia. În perioada 2- 15 februarie, „galben-verzii“ se vor pregãti în Antalya, prilej cu care vor sustine si patru întâlniri amicale. Elevii lui Moldogol vor juca cu Lech Poznan si Legia Gdansk (ambele Polonia), Spartak Trnava (Slovacia) si Neftci Baku (Azerbaidjan). Ultima, multiplã campioanã a tãrii, a fost adversara lui FC Vaslui în editia trecutã a Cupei UEFA. Gruparea pregãtitã la acea vreme de Viorel Hizo a trecut, în dublã mansã, de azeri cu scorul general de 3-2 (1-2 si 2-0).










