Politistii huseni au emis ordonante de retinere pentru 24 de ore pe numele a doi tineri – unul de 25 de ani, din judetul Teleorman, celãlalt, de 26 de ani, din municipiul Husi, bãnuiti de comiterea infractiunilor de tulburarea ordinii si linistii publice, ultraj contra bunelor moravuri si distrugere. Pe 6 aprilie, în cursul serii, cei doi tineri, în timp ce se aflau pe strada Stefan cel Mare, din municipiul Husi, au provocat scandal, au adresat injurii si amenintãri si au distrus un contor de gaz, tulburând ordinea si linistea publicã, aceste aspecte fiind sesizate prin intermediul apelului de urgentã 112. La sosirea echipajelor de politie si jandarmerie, cei doi tineri s-au retras în locuintã si au continuat sã se manifeste agresiv. Vineri, tinerii au fost prezentati la Parchetul de pe lângã Judecãtoria Husi cu propunerea de dispunere a unei mãsuri preventive.










