joi, iunie 25, 2026

Doi urmãriti international, prinsi în PTF Albita

0

Pe 24 februarie, in jurul orei 14.30, in Punctul de Trecere a Frontierei Albita s-au prezentat pentru efectuarea formalitãtilor necesare trecerii frontierei de stat, pentru a intra in tarã, ca pasageri intr-un microbuz inmatriculat in Republica Moldova, Valerian M., cu cetãtenie romanã si R. Moldova, in varstã de 22 de ani, si cetãteanul moldovean Pavel G., in varstã de 24 de ani. La controlul de frontierã, politistii de frontierã au constatat cã pe numele celor doi tineri erau emise alerte de punere in aplicare a unor mandate de arestare si predare sau extrãdare, emise de autoritãtile din Italia, deoarece cele douã persoane aveau de executat pedeapse privative de libertate pentru sãvarsirea de infractiuni contra proprietãtii private si contra persoanei, in participatie, sãvarsite pe teritoriul Italiei. Cei doi tineri au fost predati unei echipe operative din cadrul Serviciului de Investigatii Criminale a IPJ Vaslui, in vederea luãrii mãsurilor ce se impun.