duminică, iunie 28, 2026

Vames si politist de frontierã, trimisi în judecatã de DNA

0

Procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticorupt ie – Serviciul Teritorial Iasi au dispus trimiterea în judecatã, în stare de libertate, a inculpatilor Dãnut Prepelitã si Alberto-Remus Chiriac, inspector vamal în cadrul Biroului vamal Albita, respectiv agent de politie în cadrul Sectorului Politiei de Frontierã Husi, la data faptelor, cu privire la sãvârsirea infractiunii de abuz în serviciu, dacã functionarul a obtinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit. În rechizitoriul întocmit, procurorii au retinut cã, la data de 28 aprilie 2014, cei doi, cu intentie, si-au încãlcat atributiile de serviciu referitoare la controlul frontierei de stat a României permitând intrarea pe teritoriul tãrii a unui autovehicul înmatriculat în Republica Moldova care continea cantitatea de 12.950 butasi de vitã-de-vie, fãrã convocarea prealabilã a specialistilor Inspectoratului de carantinã fitosanitarã vamalã Albita. De men- tionat cã introducerea acestor produse în România este interzisã de dispozitiile cuprinse în HG nr. 563/2007. Prin aceastã actiune, au fost vãtãmate interesele legitime ale institutiei, concomitent cu obtinerea unui folos necuvenit pentru conducãtorul autovehiculului, constând în cei 12.950 butasi de vitã-de-vie, în valoare de minim 77.700 lei. Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Vaslui.