Doi bãrbati, pe numele cãrora au fost emise mandate de executare a pedepsei închisorii, au fost identificati de cãtre politisti si condusi la penitenciar. Astfel, pe 3 noiembrie, politisti din cadrul Serviciului de Investigatii Criminale – Compartimentul Urmãriri au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei închisorii. Acesta a fost emis de Judecãtoria Bârlad, pe numele lui Valentin D., în vârstã de 23 de ani, din municipiul Bârlad, pentru sãvârsirea infractiunii de tulburare a ordinii si linistii publice. Bãrbatul a fost condamnat de instantã la executarea pedepsei de 4 ani închisoare. În octombrie 2013, în timp ce se afla întrun local din municipiul Bârlad, împreunã cu alte persoane, a provocat scandal public, în urma cãruia au fost distruse bunuri din localul respectiv. Valentin D. a fost condus la penitenciar în vederea executãrii pedepsei dispuse de cãtre instanta judecãtoreascã. În noaptea de 3 spre 4 noimebrie, politisti din cadrul Serviciului de Investigatii Criminale, Postului de Politie Rebricea si Postului de Politie Scânteia l-au depistat pe raza comunei Scânteia pe Petricã C., de 21 de ani, din comuna Rebricea. Acesta a fost condamnat de Judecãtoria Vaslui la pedeapsa de 3 ani si 6 luni închisoare pentru comiterea infractiunii de furt calificat si era urmãrit national din luna octombrie. În decembrie 2014, prin efractie si escaladare, a pãtruns în incinta unui magazin din localitatea Draxeni, de unde a furat 4.000 lei. Bãrbatul a fost condus la penitenciar în vederea executãrii pedepsei dispuse de cãtre instanta judecãtoreascã.










