La sfârsitul sãptãmânii trecute, echipaje de jandarmerie din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judetean Vaslui în cooperare cu lucrãtorii Directiei Silvice Vaslui au desfãsurat o actiune pentru prevenirea tãierilor ilegale de arbori si controlul circulatiei materialului lemnos, în comunele Codãesti si Solesti. În urma verificã- rilor efectuate în târgul sãptãmânal din Codãesti, au fost depistate douã persoane care comercializau cherestea de diferite dimensiuni, fãrã a avea documentele de provenientã si avizul de însotire a mãrfii. Mai mult, nici transportul nu era înregistrat în Sistemul informational integrat de urmãrire a materialelor lemnoase. Materialul lemnos a fost predat lucrãtorului silvic din cadrul Ocolului Silvic Brodoc, care a dispus aplicarea unei sanctiuni contraventionale în valoare de 1.000 lei, în conformitate cu prevederile legii nr. 171/2010 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor silvice. Totodatã, s-a dispus confiscarea mãrfii, 4,11 mc cherestea, cantitate stabilitã în urma mãsurãtorilor efectuate de lucrãtorul silvic. În perioada urmãtoare, actiunile jandarmilor în cooperare cu lucrãtorii Directiei Silvice Vaslui vor continua.










