La Bucuresti au avut loc, vineri si sâmbãtã, întrecerile Campionatelor Nationale de atletism rezervate juniorilor III. La competitie au fost prezenti si trei sportivi de la Clubul „Viitorul“ Vaslui, toti fiind aruncãtori de ciocan. Cei trei, Adi Gabriel Viziru, Mãdãlina Nicoleta Costin si Alexandru Roznov, pregãtiti de prof. Laurentiu Maxim, au cucerit douã medalii. Performeri sunt primii doi amintiti. Viziru a devenit campion national cu o performantã de 49,40 metri, în timp ce Costin a terminat a doua, cu o aruncare care a mãsurat 40,00 metri. Roznov, venit recent printre atletii de la grupa lui Maxim, a încheiat pe locul IV, cu 43,74 metri. „Nu pot decât sã fiu multumit. Am deplasat trei sportivi si am obtinut cu acestia douã medalii. Nu este de ici de colo acest lucru“, ne-a declarat Laurentiu Maxim. Alti trei sportivi ai acestuia, Mãdãlina Tacu, Bogdan Pãdure si Florin Moisanu, au concurat, la sfârsitul sãptaãmânii trecute, tot la Bucuresti, în cadrul unui Grand Prix pentru juniorii de categoria I. Tacu a încheiat pe locul I, cu o performantã de 50,00 metri, în timp ce bãietii s-au situat pe locurile III si respectiv IV. Pãdure a aruncat 54,88 metri (III) iar Moisanu 52,67 metri (IV). De mentionat cã întrecerea s-a disputat pe o ploaie sâcâitoare care nu a contenit o clipã si care a deranjat vizibil concurentii.










