Cererea de strãmutare a dosarului în care cei sapte tineri din judetul Vaslui au fost condamnati pentru viol si sechestrare la pedepse cuprinse între cinci ani si opt luni si opt ani si patru luni de închisoare a fost respinsã, ieri, de Curtea de Apel Iasi, pe motiv cã nu este întemeiatã.
Curtea de Apel Iasi a respins, ieri, cererea de strãmutare a dosarului în care cei sapte tineri din localitatea Vãleni au fost judecati pentru viol si lipsire de libertate, dupã ce, în noiembrie anul trecut, ar fi abuzat sexual o elevã de 18 ani. Cererea de strãmutare a fost depusã de tinerii acuzati înainte ca Judecãtoria Vaslui sã se pronunte pe fondul cauzei. Magistratii ieseni au considerat „neîntemeiatã“ cererea formulatã de trei dintre cei acuzati de viol, în condit iile în care Judecãtoria Vaslui s-a pronuntat deja în acest dosar, în urmã cu douã sãptãmâni. În aceste conditii, cei sapte tineri vor rãmâne, deocamdatã, pânã la judecarea apelului formulat atât de procurori si avocatul victimei, pe de o parte, cât si de cei condamnati, pe de altã parte, cu pedepsele date de magistratii vasluieni, acestea fiind cuprinse între cinci ani si opt luni si opt ani si patru luni de închisoare. Totodatã, fatã de tinerii din Vãleni se va mentine si mãsura arestului preventiv dispusã de Judecãtoria Vaslui tot în urmã cu douã sãptãmâni. Cei sapte tineri au fost condamnati, pe 17 august, de Judecãtoria Vaslui, la pedepse cuprinse între cinci ani si opt luni si opt ani si patru luni de închisoare, precum si la plata unor daune morale de 50.000 de lei cãtre tânãrã, decizia instantei nefiind definitivã. Cea mai mare pedeapsã a primito Ovidiu Silviu Burada, cel care a racolat-o pe fata de 18 ani dintr-o statie de autobuz din Vaslui. El a fost condamnat la sapte ani de închisoare pentru viol în formã agravantã si patru ani pentru lipsire de libertate în mod ilegal, astfel cã va executa pedeapsa cea mai grea, de sapte ani, cu un spor de un an si patru luni, rezultând opt ani si patru luni de închisoare. Paul Andrei Burlacu, Silviu Avãdanei si Petricã Ionut Bolboceanu au fost condamnati la sase ani de închisoare pentru viol în formã agravantã si trei ani pentru lipsire de libertate în mod ilegal, astfel cã se aplicã pedeapsa cea mai grea, de sase ani, cu un spor de un an, astfel cã vor avea de executat sapte ani de închisoare. Ionut Boicu, Alin Rotaru si Ioan Surleac, care au încheiat acorduri de recunoastere a vinovãtiei, au primit cele mai mici pedepse, adicã cinci ani de închisoare pentru viol în formã agravantã si doi ani pentru lipsire de libertate, rezultând o pedeapsã de cinci ani si opt luni de închisoare. De asemenea, instant a vasluianã a emis mandate de arestare preventivã pe numele celor sapte, în prezent acestia fiind încarcerati la Penitenciarul Vaslui. Sentinta în cazul celor sapte tineri a fost contestatã de cãtre avocatul fetei, în 19 august. Atunci, avocatul Mioara Donosã spunea cã a recurs la calea de atac a sentintei întrucât aceasta este consideratã prea micã de cãtre clienta sa, având în vedere suferinta prin care a trecut. De asemenea, sentinta a fost contestatã de procurorii Parchetului Judecãtoriei Vaslui, dar si de cei sapte tineri.










