La ultimele meciuri disputate în preliminariile Campionatului European de handbal rezervat seniorilor, antrenorul Aihan Omer a folosit în special „schimbul de mâine“. Unul dintre jucãtorii folositi des si care a dat deplinã satisfactie a fost Alexandru Asoltanei. Tânãrul de doar 20 de ani s-a nãscut la 14 septembrie 1989, la Vaslui, si a început sã practice sportul cu mingea micã la semicerc pe când avea 13 ani. „Eram elev la Scoala 10 «Mihail Sadoveanu». Am fost remarcat de prof. Liviu Gugles. De fapt, cu domnul Gugles am lucrat si dupã ce am plecat din Vaslui. Se întâmpla în 2004, când am trecut la Centrul National Olimpic de Excelentã (CNOE) de la Sighisoara. Acolo antrenor principal era Liviu Gugles. Am o stimã deosebitã pentru acesta si îi multumesc pentru tot ceea ce a fãcut pentru mine“, ne-a spus pentru început Alexandru. Acesta s-a transferat anul trecut la HC Minaur Baia Mare, una dintre fortele handbalului masculin din tara noastrã. În chiar primul sezon, a devenit golgeterul tãrii, înscriind nu mai putin de 111 goluri. „Am avut un an de exceptie. Cred cã nivelul jocului prestat la Baia Mare si faptul cã am cucerit titlul de golgeter l-au determinat pe domnul Omer sã mã convoace la nationala de seniori. Jucasem la juniori, la tineret si acum am fãcut marele pas spre nationala de seniori“, spune Asoltanei. Anul trecut, l-a avut antrenor la echipa de club pe Petru Avramescu, pentru ca acum sã lucreze cu Ion Crãciun. „Vasluiul a însemnat pentru mine o rampã de lansare. Si la Sighisoara si la Baia Mare m-am acomodat repede cu noile colective. Dacã în 2007 am fost declarat cea mai bunã extremã stânga, la Europenele de juniori în 2008, la Goteborg (Suedia), la Bucuresti, ne-am clasat pe locul 6 la Europenele de tineret“, a adãugat Asoltanei. Cel care l-a descoperit ne-a spus: „L-am selectionat în 2002 de la Scoala 10. S-a încadrat foarte rapid. Am vãzut cã face progrese zi de zi. Am avut mare încredere cã va fi unul dintre cei mai buni handbalisti din tarã dacã se va pregãti serios si dacã va trage de el. Îi doresc sã fie sãnãtos si sã ne bucure cu evolutiile lui. Si încã ceva: îi recomand sã nu uite cã acum câtiva ani a plecat de la Vaslui“, ne-a declarat Liviu Gugles.










