sâmbătă, iunie 27, 2026

Atletii vasluieni se pregatesc pentru întrecerile internationale

0

În aceastã varã, vor avea loc numeroase întreceri internationale oficiale în atletism. La unele dintre acestea, ar putea fi prezenti si câtiva sportivi de la cluburile vasluiene. Bogdan Pãdure, care a câstigat recent Nationalele rezervate juniorilor II la aruncarea ciocanului si a îndeplinit cu acest prilej baremul de participare la Mondialele din 8-12 iulie de la Bresassone (Italia), nu va lua parte la întrecerile continentale, din cauza unor neîntelegeri cu Federatia Românã de Atletism. Alti trei sportivi de la „Viitorul“ Vaslui, Ionela Vartolomei, Mãdãlina Tacu si Andreea Huzm, au toate sansele de a concura la Mondialele de juniori II, la Europenele de tineret de la Kaunas (Lituania, 16- 19 iulie) Europenele de juniori I din Serbia (Novi Sad, 23 -26 iulie) sau Jocurile Internationale ale Tineretului Sportiv. „Sper ca mãcar unul sau doi dintre sportivi sã facã parte din loturile na- tionale care vor face deplasarea peste hotare. Atletii sunt bine pregãtiti si am mare încredere în ei si în rezultatele pe care le-ar putea obtine“, ne-a declarat prof. Laurentiu Maxim. În afara acestor atleti, va fi prezentã la competit ii si Mirela Lavric. Eleva pregãtitã de prof. Viorica Pintilie, campioanã continentalã si mondialã la nivelul juniorilor, s-ar putea alinia atât la startul Europenelor de juniori I, cât si la cel destinate tineretului. Cum cele douã competitii se vor consuma la doar câteva zile distantã, rãmâne ca cei din Federatie sã decidã cum este mai bine pentru sportivã. „Mirela este foarte bine pregãtitã, ca de fiecare datã. Anul trecut, ea a luat aurul si la Mondialele de juniori II si la Europenele de juniori I. Întrecerile s-au disputat tot legat, una dupã alta, astfel cã nu ar imposibil sã participe cu sanse la podium la cele douã foarte importante competitii internationale“, ne-a declarat Viorica Pintilie.