duminică, iunie 28, 2026

Atentie, «pustani» la volan!

0

O soferitã din Bârlad, în vârstã de numai 18 ani, a intrat cu masina, în care se mai aflau mama ei si o altã femeie, într-un transformator electric. Cauza accidentului a fost neatentia si lipsa de experientã.

Vineri, 24 aprilie, în jurul orei 17.30, masina în care se deplasau cele trei femei circula din directia IRB cãtre Fepa. La un moment dat, tânãra de 18 ani, care se afla la volan, a pierdut controlul autoturismului într-o curbã usoarã la dreapta. Masina a pãtruns ulterior pe un scuar verde, la lovit cu fortã un transformator electric, un copac ornamental si un indicator auto, pe care le-a culcat la pãmânt. În cele din urmã, autoturismul distrus aproape în totalitate s-a oprit pe sensul sãu de mers, însã cu fata spre IRB. Din fericire, niciuna din ocupantele masinii nu a avut de suferit. Politistii veniti la fata locului au constatat cã accidentul s-a produs din cauza neatentiei în conducere, dar si a lipsei de experientã a tinerei soferite. Fata de 18 ani abia îsi luase permisul auto în urmã cu doar douã sãptãmâni. Politistii fac cercetãri pentru distrugere din culpã.