duminică, iunie 28, 2026

Senatul a respins legea care prevede înregistrarea datelor utilizatorilor de cartele prepay

0

Senatorii au respins, ieri, în urma cererii de reexaminare transmisã de Curtea Constitutionalã, una dintre „legile Big Brother”, respectiv cea care prevede înregistrarea utilizatorilor de cartele preplãtite, precum si colectarea si stocarea datelor acestora.

Legea pentru modificarea OUG nr. 111/2011 privind comunicatiile electronice a fost retrimisã Parlamentului spre reexaminare ca urmare a faptului cã judecãtorii Curtii Constitutionale au declarat actul normativ neconstitutional in ansamblul sãu. Potrivit formei legii trimise spre promulgare, se propunea inregistrarea utilizatorilor de cartele preplãtite, precum si colectarea si stocarea datelor acestora. În cazul utilizatorilor de internet, legea stipula cã datele acestora vor fi stocate pe o perioadã de sase luni de la data retinerii acestora. Curtea Constitutionalã a fost sesizatã, in iulie 2014, de Avocatul Poporului, si a admis obiectia de neconstitutionalitate, apreciind cã acest demers legislativ prin care datele cu caracter personal urmeazã a fi retinute, in mod continuu, timp de sase luni de la momentul generãrii acestor informatii, „ar aduce atingere principiului garantãrii si ocrotirii vietii intime familiale si private de cãtre autoritãtile publice, precum si principiului proportionalitãtii”. Potrivit expunerii de motive, proiectul viza „stabilirea unui cadru juridic clar, bine definit in domeniul luptei impotriva criminalitãtii organizate si in special a formelor sale grave ori cu caracter transfrontalier, precum si a actelor de terorism”. „Cartelele preplãtite au un regim juridic diferit de cel al utilizatorilor serviciilor de comunicatii electronice furnizate pe bazã de abonament, fapt care face dificilã identificarea utilizatorilor de cartele preplãtite in cazul activitãtilor efectuate pentru desfãsurarea cercetãrii penale ori pentru cunoasterea, prevenirea si contracararea riscurilor ori amenintãrilor la adresa securitãtii”, se aratã in expunerea de motive a proiectului initiat de Guvern. Guvernul arãta cã, in prezent, piata de telefonie mobilã din Romania este dominatã de clientii de tip prepay, care reprezintã aproximativ 67% din numãrul total de utilizatori ai serviciilor de comunicatii mobile. Senatul, care este primã Camerã sesizatã, a adoptat raportul de respingere propus de comisia sesizatã in fond cu voturi 93 de voturi „pentru” si douã voturi „impotrivã”.