joi, iunie 25, 2026

Meci de 1X2 în „Groapa“

0

În aceastã searã, la Bucures ti, va avea loc meciul Dinamo – FC Vaslui din cadrul rundei cu numãrul 24 a Ligii I la fotbal. Partida, care se anuntã aprig disputatã, este deschisã oricãrui rezultat. Cu alte cuvinte, va fi un joc de 1X2. Dacã Viorel Moldovan, antrenorul oaspetilor, nu se confruntã cu probleme deosebite de efectiv, omologul acestuia, Mircea Rednic, nu va putea conta pe cel putin doi dintre oamenii de bazã din primul „11“ al „câinilor“. Niculescu a primit cartonasul rosu în partida pierdutã etapa trecutã în fata Universitãtii Craiova, în timp ce N’Doye, fostul echipier al Vasluiului, s-a accidentat destul de grav în aceeasi întâlnire din Bãnie. În conditiile date, „Puriul“ ar putea începe disputa cu „galben-verzii“ în urmãtoarea formulã: Lobont – Blay, Tamas, Moti, Simao, Bostinã, Malick, Cristea, Torje, Niculae, Dãnciulescu. Pe banca de rezerve ar putea lua loc, cel mai probabil, Dolha, Diabate, Goian, Izvoranu, Mitea, Ze Kalanga si Zicu. De partea cealaltã, Moldogol ar putea trimite pe teren urmã- torul „11“: Kuciak – Buhus, Cânu, Farkas, Hugo Luz (Bãlace), Genchev, Ljubinkovic, Pavlovic, Milisavljevic, Wesley, Burdujan. Printre rezerve i-am putea regãsi pe portarul italian Chiaverini (pentru prima datã rezervã etapa trecutã, cu Galatiul), Akakpo, Dãnut Munteanu, Gheorghiu, Temwanjera si Kirovski.

Ovidiu Hategan la centru

Partida din aceastã searã va fi arbitratã de un trio cu Ovidiu Hategan, din Arad, la centru, ajutat la cele douã linii de asistentii Marcel Savaniu, din Sibiu, si Aurel Onita, din Constanta. Arbitru de rezervã a fost desemnat Ionicã Serea, din Focsani. Observatori din partea Federatiei Române de Fotbal si a Ligii Profesioniste au fost delegati Cornel Sorescu, din Pitesti, si Iosif Urs, din Bucuresti.