miercuri, iunie 24, 2026

n timpul verii, cresc solicitrile pentru carduri europene de sntate

1

Vacantele de var, care i duc pe vasluieni n afara trii, fac s creasc si numrul solicitrilor pentru eliberarea cardurilor europene de sntate. Casa Judetean de Asigurri de Sntate (CJAS) Vaslui a nregistrat de la nceputul acestui an 1.440 de solicitri. Numrul, desi poate prea mare, este cu aproximativ 12% mai mic ca n aceeasi perioad a anului trecut. Totusi, numrul cererilor a nceput s creasc n ultimele dou luni. Potrivit reprezentantilor CJAS Vaslui, cererea de carduri pe timpul verii este un barometru al plecrii romnilor n concedii n strintate. „Dac n lunile de iarn am avut ntre 181 si 229 de solicitri pe lun, n luna mai au existat nu mai putin de 357 de solicitri, iar pn la data de 20 iunie am nregistrat alte 232 de cereri. Cardurile europene de asigurri sociale de sntate se pot folosi n afara trii doar pentru asistenta medical de urgent, sunt gratuite si se elibereaz la 10 zile de la depunerea cererii de ctre asigurat. Cererile se pot depune fie online, fie la sediul institutiei si trebuie s fie nsotite de o copie dup buletinul sau cartea de identitate, certificat de nastere, pentru minorii sub 14 ani, si de dovada calittii de asigurat. Pentru a primi cardul, o persoan trebuie s fie asigurat, s aib toate taxele pltite pentru sntate”, ne-a precizat Mihaela Chitariu, director adjunct al CJAS Vaslui. Potrivit acesteia, asiguratii care doresc pot primi pe loc si adeverinte de asigurat, dar nu sunt acoperite de card persoanele care cltoresc n Europa pentru a urma un tratament n alt tar dect n tara n care sunt asigurate.

1 COMENTARIU

  1. Verificati ce scriu proastele alea de la casa de sanatate pe hartii.
    Anul trecut am solicitat un card pentru mine si a venit dupa ce plecasem deja, adica nu au respectat termenul.
    Am solicitat card si pentru sora mea si l-au trimis pe alta strada, a scris o oaie eronata adresa pe formularele alea sau in calculator.

    Niste imcompetenti, le platim absolut degeaba o multime de bani.
    Si se mai plang ca le taie salariile…

Comentariile sunt închise.