La finalul festivitiãtii de premiere a celor mai buni sportivi ai judetului, desfãsuratã vineri, am stat de vorbã cu câtiva dintre performerii anului recent încheiat. Atleta Ionela Vartolomei, de la Clubul „Viitorul“ Vaslui, este multumitã cu ce a realizat în 2008. „Puteam fi si mai multumitã, dacã fãceam o figurã frumoasã la europenele de tineret la care am participat. Voi avea un nou prilej, în acest an, si sper sã nu-l mai irosesc. Simt cã pot obtine o performantã deosebitã“. Antrenorul Ionelei, prof. Laurentiu Maxim, ne-a spus: „2008 a fost deosebit pentru atletii de la clubul nostru. Am reusit sã obtinem zeci de medalii de aur, argint si bronz la întrecerile la care am participat, competitii rezervate juniorilor I, II si III, tineretului si seniorilor. A fost unul dintre cei mai buni ani pentru noi, dacã nu cel mai bun. Stacheta urcã neîncetat si la noi iar obiectivele au crescut si cresc mereu. Ne propunem mai mult, pentru a obtine mai mult. Avem cel putin patru întreceri internat ionale importante în acest an la care ne dorim sã participãm iar sportivii sã aibã rezultate dintre cele mai bune. Ne gândim la clasãri pe primele opt locuri, însã vrem si una-douã medalii. Ar fi ceva nemaipomenit sã putem sã ne atingem aceste obiective îndrãznete“. Alti doi sportivi de la „Viitorul“, care s-au numãrat printre cei mai valorosi din judet, în 2008, sunt luptãtorii Florin Coseru si Cristian Velixar, ambii pregãtiti de Vasile Frãtilã. „Mã bucur cã cei doi sportivi sunt între cei mai buni. Sunt foarte tineri si de mare perspectivã. Îmi pun mari sperante în ei pentru viitor. Poate mãcar unul dintre ei sau poate altii va putea avea posibilitatea sã ia parte la o competitie interna- tionalã de amploare“, ne-a declarat Frãtilã.
Voluntarii, apropiati de sport
La evenimentul consumat vineri au fost premiati nu mai putin de 29 de voluntari, care, într-un fel sau altul, au fost aproape de sportul vasluian în anul precedent. Din rândurile acestora îi amintim pe Gheorghe Mogâldea, Dorel Chelaru, Valeriu Vicol, Paul Marcu, Neculai Meleghi, Constantin Filip, Costel Boitan, Cornel Ursan, Emil Ianul, Sergiu Frangulea, Elena Anusca Doglan, Constantin Grosu, Gheorghe Munteanu, Elena Mosneagu, Nicolae Cosma, Iulia Dohotaru si Mihaela Ichim. Acestia sunt, în mare parte, cadre didactice din Vaslui, Husi, Bârlad, Negresti, Lipovãt, Murgeni sau Rânzesti, oameni devotati sportului si care au organizat, nu numai în 2008, multiple întreceri, cu participarea a sute de competitori. O notã aparte pentru Mihaela Ichim, cadru medical, asistenta Sãlii Sporturilor din Vaslui, prezentã la sute de evenimente sportive. Cu tot respectul pentru ceilalti premiat i, poate cu una-douã except ii, ei sunt antrenori cu normã întreagã si primesc remuneratii pe acolo pe unde „dau cu sapa“, fiind orice, numai voluntari nu.










