joi, iunie 25, 2026

„Marinari“ la gheata

0

Pânã acum, „galben-verzii“ nu obtinuserã nici un succes în fata „marinarilor“, complexul datând de la accederea FC Vaslui pe prima scenã a fotbalului din tara noastrã. Opt meciuri le-au trebuit vasluienilor pentru a câstiga în fata Farului din Constanta si pentru a sparge, astfel, gheata. Sâmbãtã seara, pe stadionul „Municipal“, în fata a circa 6.500 de spectatori, FC Vaslui a întâlnit trupa pregãtitã de Ion Marin în cadrul rundei cu numãrul 21 a Ligii I. La capãtul unui joc dominat de amfitrioni, acestia s-au impus, pe deplin meritat, cu scorul de 4-2 (4-1). Golurile au fost înscrise de Hugo Luz (min. 8), Wesley Lopes (min. 33) si Ljubinkovic (min. 38 si 40) respectiv Pahor (min. 37) si Chico (min. 73). Primã reprizã a fost una de exceptie pentru „galbenverzi“. Gazdele au început tare si, în minutul 8, Hugo Luz a reusit deschiderea scorului, cu un sut plasat de la circa 18 metri. Dupã câteva ocazii ratate de ambele pãrti, Wesley Lopes a reusit sã majoreze diferenta pe tabela de marcaj, cu o loviturã de cap, în urma unei centrãri perfecte venitã de pe partea stângã de la Milisavljevic. Oaspetii nu s-au predat, au continuat sã punã în pericol poarta lui Kuciak si în minutul 37 Pahor a punctat din apropiere, cu capul, pentru 2- 1. Dupã mai putin de 60 de secunde, Ljubinkovic a refãcut diferenta de douã goluri, dupã ce a înscris simplu, din 3 metri, tot cu capul. Rezultatul primei reprize a fost fixat de acelasi Ljubinkovic. Blondul mijlocas de la FC Vaslui a trimis o torpilã de la peste 30 de metri, trasor care l-a lãsat fãrã replicã pe nefericitul Vlas. De altfel, apãrãtorul buturilor constãntene, nesigur pe el sâmbãtã, a fost pus serios la încercare din toate pozitiile. Dupã pauzã, vasluienii au slãbit putin turatia motoarelor, doar oaspetii fiind cei care au mai marcat, prin Chico. Scorul final al disputei a fost influentat de arbitraj, în cel putin trei faze elevii lui Viorel Moldovan fiind dezavantajat i. În toate cele trei situatii, erou a fost macedoneanul Kirovski. Acesta a fost faultat în douã rânduri, la prima trebuind sã se acorde penalty iar la cea de a doua trebuia sã se dicteze eliminarea fundasului constãntean care a faultat din postura de ultim apãrãtor. La cea de a treia fazã, prima în ordine cronologicã, Kirovski a înscris, însã golul a fost anulat aiurea, în urma semnalizã rii total eronate venitã din partea asistentului Dan Rosu. La fluierul de start al centralului Augustus Constantin, din Râmnicu Vâlcea, ajutat la cele douã linii de Iulian Radu si amintitul Dan Rosu, ambii din Bucuresti, sau aliniat urmãtoarele formatii: FC Vaslui: Kuciak – Akakpo, Cânu, Farkas, Hugo Luz, Gheorghiu, Ljubinkovic, Pavlovic, Milisavljevic, Wesley Lopes, Kirovski. Dupã pauzã au mai fost folositi Genchev, Burdujan si Buhãescu care iau substituit pe Wesley Lopes, Gheorghiu si Milisavljevic. Farul Constanta: Vlas – Bãcilã, Pahor, Rastovac, Vukomanovic, Voiculet, Pãtrascu, Rusmir, Mendy, Chico, Emil Nanu. Au mai evoluat Gerlem, Matei si Pantelie, care i-au înlocuit pe Rusmir, Emil Nanu si Mendy.

„Am întâlnit o echipã foarte bunã“

La conferinta de presã de dupã meci, Ion Marin a declarat: „Când gresesti, nu poti câstiga puncte. Echipa nu a jucat rãu. Am tras de trei ori la poartã în primele zece minute iar gazdele au deschis scorul dupã o gresealã a noastrã. S-a gafat mult în apãrare. La 3-1 meciul era practic jucat. Nu poti câstiga punct sau puncte dacã faci greseli individuale cum am fãcut noi. Felicit Vasluiul pentru victoria meritatã pe care a obtinut-o. Am întâlnit o echipã cu adevã rat puternicã. Meciul cu Poli Iasi din etapa viitoare este decisiv pentru ambele formatii, în tentativa lor de a rãmâne în primul esalon. Iasul a câstigat meciul cu Bistrit a cu mult noroc, asa cum s-a întâmplat si cu Craiova. Nu mai avem voie sã pierdem puncte cu grupãrile cu care ne batem pentru rãmânerea în prima divizie“. Viorel Moldovan s-a arãtat multumit de prestatia elevilor sãi. „A fost un meci dificil. Nu v-am spus, însã mam temut de acest joc. Stiam cã va fi greu. Bãietii au tratat meciul cu maximã seriozitate. Am avut o primã reprizã extraordinarã, când de altfel s-a si decis soarta partidei. Am întâlnit o echipã care a venit sã evolueze deschis, sã se lupte, s-a jucat pe contre si din acest motiv s-au marcat multe goluri. Felicit echipa pentru victoria obtinutã. Avem linistea necesarã pentru a pregãti asa cum trebuie meciul contra celor de la CFR Cluj, din etapa viitoare. Ne asteaptã o disputã foarte grea. Sunt pe deplin multumit de randamentul echipei dar nu-mi convine faptul cã am primit cele douã goluri“, a spus Moldovan.