FC Vaslui a mai bifat, vineri, un egal pãgubos, punctul obtinut îndepãrtându-i pe „galben-verzi” de obiectivul fixat la începutul acestui campionat. Cu toate acestea, Hizo nu renuntã la luptã: tehnicianul crede cã revenirea unor jucãtori importanti, cum ar fi Gladstone sau Temwanjera, precum si unele schimbãri ãn primul «11», vor readuce Vasluiul ãn lupta pentru primele pozitii ale clasamentului.
Antrenorul FC Vaslui, Viorel Hizo, a declarat, dupã remiza cu Astra Ploiesti, scor 0-0, din etapa a XV-a a Ligii I, cã jocul formatiei sale este departe de ceea ce se doreste la Vaslui si cã acest lucru este cauzat de absenta unor fotbalis ti importanti. «Încet-încet, echipele care joacã pentru titlu sunt scoase din luptã. Consider cã am avut o primã reprizã mai slabã, însã în a doua au fost 3-4 faze în care mingea a fost scoasã de pe linia portii. Din pãcate, lipsesc executiile tehnice, care astãzi ne-au costat foarte mult. Nu avem ce face si trebuie sã o luãm de la capãt. În cele patru meciuri care au mai rãmas pânã la sfârsitul anului trebuie sã dãm dovadã de caracter, astfel încât sã putem câstiga cât mai multe puncte. Nu vreu sã comentez arbitrul, însã centralul a fragmentat foarte mult jocul», a declarat Hizo. Tehnicianul a adãugat cã urmeazã si o serie de schimbã ri la echipã. „Cu sigurantã vor fi schimbãri si îmi pare rãu pentru o serie de jucãtori care nu s-au ridicat la pretent iile clubului. Suntem departe de ceea ce ne dorim la Vaslui si asta pentru cã lipsesc jucãtori esentiali, cum ar fi Gladstone sau Temwanjera. Consider cã Vaslui nu a iesit din lupta pentru podium“, a mai spus Hizo.
Selymes: «Este un punct foarte muncit»
Antrenorul echipei Astra Ploiesti, Tibor Selymes, a declarat cã este multumit de punctul obtinut si cã sperã ca formatia sa sã punã în continuare probleme grupãrilor care luptã pentru titlu. „A fost un meci asa cum ne-am asteptat, foarte-foarte greu. Am întâlnit o echipã foarte bunã, de valoare. Este un punct foarte muncit, pentru care sunt multumit. Mã asteptam la mai mult, sã-i prindem pe contraatac si sã reusim sã punctãm. Mai avem încã o problemã, sã punem mingea jos. Am venit la Vaslui sã luãm trei puncte, nu sã ne apãrãm. Sper sã creãm în continuare probleme tuturor echipelor care se luptã pentru titlu. Avem nevoie de puncte, pentru cã suntem într-o zonã mai cãldutã. Sperãm într-o continuitate a rezultatelor bune“, a declarat Selymes.
Cifrele meciului
FC Vaslui: 1. Kuciak – 20. Milanov, 3. Papp, 26. Farkas, 27. Hugo Luz – 4. Gencev – 84. Burdujan (11. Gheorghiu ‘66), 80. Wesley, 11. Milislavljevici – 14. Adailton (9. Pouga ‘75), 25. Yero Bello (8. Pancu ‘61). Antrenor: Viorel Hizo. Astra Ploiesti: 82. Miron – 2. Mãtel, 6. Goian, 3. Oprsal, 16. Florea – 18. Strãtilã (14. Pãtrascu ‘80), 19. Ben Teekloh, 8. Takayuki, 11. Tigoianu (25. Crãciun ‘59) – 21. Fatai, 23. Miranda (17. Mihalcea ‘71). Antrenor: Tibor Selymes. Cartonase galbene: Wesley ‘55, Yero Bello ‘65 / Tigoianu ‘45, Goian ‘65, Ben Teekloh ‘79, Stãtilã ‘80, Pãtrascu ‘83 Arbitri: Radu Petrescu (centru) – Bogdan Gheorghe, Valentin Avram (asistenti) – Emil Voicu (rezervã) Observatori: Hagic Garabet, Florin Chivulete În minutul 74, antrenorul Viorel Hizo a fost trimis în tribune. La meciul disputat pe stadionul „Municipal“ au asistat aproximativ 2.000 de spectatori.




