Un cetățean turc de 43 de ani a fost depistat în Vama Albița, în timp ce voia să intre în țară având asupra lui 3.600 de euro și 11.800 de dolari americani, nedeclarați.

Banii au fost gășiți de lucrătorii vamali ascunși în bagajele personale ale turcului, aceștia procedând la reținerea sumelor de bani și la amendarea sa cu suma de 10.000 de lei.
„În jurul orei 00.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Albița, s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, pentru a intra în țară, un cetățean turc, în vârstă de 43 de ani, conducând autoturismul propriu. În baza profilului de risc, s-a procedat la efectuarea unui control amănunțit asupra mijlocului de transport și persoanei, ocazie cu care echipa comună de control, formată din polițiști de frontieră și lucrători vamali a descoperit, nedeclarată și ascunsă în vederea sustragerii de la controlul vamal, în bagajele personale, suma de aproximativ 3.600 de euro și 11.800 de dolari americani. Conform prevederilor legale, a fost luată măsura reținerii întregii sume și sancționarea contravențională a bărbatului cu amendă în valoare de 10.000 lei”, au transmis reprezentanții ITPF Iași.










