La o lună după ultima actualizare a stadiului lucrărilor la Șoseaua de Centură a Bârladului, când a fost anunțat un procent de execuție de 43%, autoritățile locale vin cu o nouă informare în legătură cu progresul lucrărilor. De această dată, edilul șef al orașului anunță că echipele noului constructor care a preluat investiția au trecut de 50%.

În urmă cu o lună, mai exact pe 7 septembrie, reprezentanții Primăriei Bârlad au transmis un comunicat de presă prin care informau cetățenii că firma care a preluat construcția Variantei Ocolitoare (VO) a Bârladului, în speță firma SC Concelex SRL București, dă dovadă de seriozitate și avansează într-un ritm susținut în privința execuției investiției. La acel moment, era anunțat un stadiu de circa 43% a lucrărilor.
Acum, la cea mai recentă vizită în teren a primarului Dumitru Boroș, din data de 7 octombrie, acesta anunță că s-au făcut progrese importante și că stadiul a depășit 50%, echipele de muncitori și utilajele constructorului „atacând” mai multe porțiuni în același timp.
„Așadar, iată cu ce vești vin de pe șantierul Variantei Ocolitoare: • stadiul lucrărilor a depășit 50%, acel prag de la care putem spune că începe numărătoarea inversă; • pe traseul de 11 kilometri al variantei, există șase poduri și pasaje; toate au fost ridicate și se lucrează la ele; constructorii spun că acestea sunt cele mai grele lucrări din cadrul investiției, pentru că execuția necesită foarte mult timp, migală, tone de fier beton și de ciment; în limbajul lor de specialitate, se numesc «lucrări de artă»; • încă este așteptat avizul final al noii gropi de împrumut, dar odată ce și această formalitate va fi depășită, vor începe transporturile de pământ pentru umpluturi; vorbim de sute și sute de camioane de pământ care vor ridica nivelul solului cu patru metri, pentru a ajunge la înălțimea podurilor de care vorbeam; • va începe relocarea aducțiunii de apă de la Bădeana la Bârlad; și aici s-a bătut o vreme pasul pe loc din cauza lipsei unui echipament special pentru sudură, problemă care a fost rezolvată în cele din urmă; • se fac continuu aprovizionări cu materiale, pentru a menține ritmul și a se recupera din timpul pierdut”, a scris edilul șef pe contul său de facebook, duminică, 9 octombrie.
Reamintim că Varianta de Ocolire a Bârladului este formată dintr-un segment distinct și anume Varianta de Est, ce se desfășoară între DN 24, la intrarea în Barlad, și DN 24, la ieșirea din Bârlad spre Vaslui. Va avea o lungime totală de 11,281 kilometri, o lățime platformă de 10 metri, patru poduri, trei pasaje, două intersecții la nivel și două parcări.
Investiția este finanțată prin Programul Operațional Infrastructura Mare (POIM) 2014-2020, iar valoarea totală a contractului de finanțare este de 189.667.269,13 lei, după ce a fost suplimentată la finele lui decembrie 2020 cu mai mult de 3 milioane de lei. Din total, 85% reprezintă contribuția Uniunii Europene din Fondul European de Dezvoltare Regională (136.514.287,24 lei), iar 15% este cofinanțarea beneficiarului (24.090.756,56 lei). Termenul de finalizare a lucrărilor este decembrie 2023.











Spor la treaba ! Daca nu este gata centura Barladului pana la alegeri nu voi mai vota cu PNL sau PSD, voi gasi un alt partid pe care il voi vota.
Comentariile sunt închise.