Bârlad: se toarnă asfalt pe Bulevardul Republicii!

0

Pentru o scurtă perioadă, traficul este restricționat pe Bulevardul Republicii din Bârlad, tronsonul Confecții – Cerbul de Aur, întrucât se lucrează la refacerea covorului asfaltic. Lucrările sunt executate de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri și Poduri Iași, și au fost demarate joi, 22 aprilie.

Este vorba despre cea de-a doua etapă de lucrări de refacere a covorului asfaltic de pe Bulevardul Republicii, adică cel mai intens circulat drum al Bârladului, după ce, în 2020, lucrări similare au fost executate pe tronsonul Fepa – IRB.

„În perioada imediat următoare, refacerea asfaltului de pe Bulevardul Republicii va continua pe toate tronsoanele care sunt tranzitate de traficul greu (Republicii și Tecuciului) și care se suprapun cu DN 24 / DE 581. Primarul Municipiului Bârlad, Dumitru Boroș, face apel la conducătorii auto să dea dovadă de răbdare, dar mai ales să respecte indicațiile personalului de la drumuri și pe cele ale agenților de poliție, precum și indicatorarele rutiere de restricționare a circulației și să urmeze rutele ocolitoare semnalizate ca atare. Vă mulțumim pentru înțelegere!”, spun reprezentanții primăriei.