Consiliile locale din Iana, Tutova si Pochidia au interzis, prin hotrri, explorarea si exploatarea gazelor de sist pe teritoriul comunelor respective, dup ce compania american Chevron obtinuse certificate de urbanism pentru explorarea gazelor de sist n trei perimetre. Prin hotrrile adoptate, se interzice eliberarea de avize, certificate de urbanism si autorizat ii de construire n vederea amplasrii de constructii, sonde de extractie pe teritoriul comunei , dar si vnzarea, darea n administrare, concesionarea sau nchirierea terenurilor proprietate public a comunelor n scopul explorrii, dezvoltrii sau exploatrii gazelor de sist.
La solicitarea populatiei de teama polurii mediului, consiliile locale din Iana, Tutova si Pochidia au luat hotrrea de a interzice explorarea si exploatarea gazelor de sist pe teritoriul comunelor respective. Deciziile luate de ctre autorittile locale din cele trei comunitt i vin dup ce Consiliul Judetean Vaslui a eliberat, n lunile decembrie si ianuarie, trei certificate de urbanism pentru explorarea gazelor de sist n trei perimetre din judetul Vaslui, respectiv Pltinis (Bcesti), Popeni (Ggesti) si Silistea (Pungesti). Practic, prin hotrrile adoptate n plenul consiliilor locale, se interzice eliberarea de avize, certificate de urbanism si autorizatii de construire n vederea amplasrii de constructii, sonde de extractie pe teritoriul comunei. De asemenea, prin aceleasi hotrri, se interzice vnzarea, darea n administrare, concesionarea sau nchirierea terenurilor public a comunelor n scopul explorrii, dezvoltrii sau exploatrii gazelor de sist. n urma consultrilor fcute n rndul populatiei, am constatat c opinia general este c nu se vrea explorarea sau exploatarea gazelor de sist pe teritoriul comunei. Noi, ca si autoritatea public local, trebuie s promovm interesele cettenilor si, n consecint, am venit cu o propunerea n Consiliul Local de a interzice prezenta vreunei firme care s extrag gazele de sist din solurile Tutovei. Eu, ca primar, i nteleg pe cetteni pentru c exploatarea acestor resurse prin metode neconventionale presupune prea multe riscuri, pe care noi nu ni le putem asuma, a declarat primarul comunei Tutova, Ion Corciov, citat de MEDIAFAX. Hotrrile luate de cele trei consilii locale urmeaz s fie analizate de Prefectura Vaslui care, prin Serviciul de Contencios-Administrativ, va stabili dac acestea au fost luate cu respectarea legislatiei n domeniu. Consiliul Judetean (CJ) Vaslui a eliberat, n ultima lun, trei certificate de urbanism pentru tot attea perimetre din judetul Vaslui unde compania american Chevron intentioneaz s fac prospectiuni pentru o posibil exploatare a gazelor de sist. Cu valabilitate de un an, cele trei certificate de urbanism au fost emise pentru suprafete extravilane cuprinse ntre 35.000 de metri ptrati si 73.400 de metri ptrati de teren din zona localittilor Pltinis (Bcesti), Popeni (Ggesti) si Silistea (Pungesti). n luna noiembrie a anului trecut, premierul Victor Ponta a transmis investitorilor americani, n cadrul unei ntlniri avute cu membri ai American Romanian Business Council, c atmosfera general legat de investitii este favorabil, n pofida schimbrilor politice, si i-a asigurat c este dispus s discute despre problemele acestora. O lun mai trziu, premierul declara c negocierile cu Chevron, al doilea mare grup petrolier din SUA, privind explorarea si explotarea gazelor va reprezenta o zon de interes pentru viitorul Guvern, adugnd c cel care are cel mai mult de pierdut dac Romnia scoate gaze de sist este Gazprom. n martie si aprilie 2012, peste 5.000 de persoane au participat la dou mitinguri de protest organizate n centrul Brladului, manifestantii solicitnd blocarea proiectului care prevede extragerea gazelor de sist n zona de sud a judetului Vaslui. La actiune au participat atunci si cteva zeci de preoti, coordonati de protopopul de Brlad, Vasile Liu. Prezenti, la nceputul lunii februarie, la Vaslui, la o nou dezbatere public, reprezentant ii Chevron Romnia au prezentat o parte din strategia de viitor a companiei n ceea ce priveste explorarea si exploatarea gazelor de sist din Romnia, apreciind c Romnia ar putea deveni independent din punct de vedere energetic dac gigantul petrolier american va gsi suficiente resurse de gaze n cele dou zone din tar unde si-au planificat s fac foraje, respectiv judetele Constanta si Vaslui.











BINE ATI VENIT CHREVON !
NOI BARLADENII vrem gaze de sist.NOI BARLADENII vrem ca cei de la CHREVON sa ne scoata din saracie.NOI BARLADENII vrem locuri de munca si investii majore in BARLAD.NOI BARLADENII dorim ca cei de la CHREVON sa nu tina cont parerile si actiunile unor oameni care nu-i reprezinta pe barladeni.
Consiliul Judetean Bacau a dat liber celor de la CHREVON pentru exploatarea gazelor de sist. Petrolistii din Bacau stiu ce inseamna sa ai o bogatie pe care sa o exploatezi.
BINE ATI VENIT CHREVON !
Vor numai bufete suedeze si comisioane. Nu-i intereseza ca barladenii nu au locuri de munca si ca magazinele barladului sunt din ce in mai goale.
Le sugerez barladenilor care nu au locuri de munca si somerilor sa le ceara locuri de munca lui Rotaru si lui LAIU.
Agitatie de doi bani. Ale cui sunt bogatiile subsolului??? Aud…Poate ca noua constitutie va stabili acest aspect foarte precis cu subiect si predicat .Pana atunci protestele sunt doar de dragul …protestelor.
Hotararile consiliilor locale sunt VAX , contractele sunt semnate de catre GUVERN
stergeti, ma, comentariile, stergeti. scoateti si voi ca obiectivul, sectiunea de comentarii, ca ne obosim ca prostii sa ne spunem opinia. sa aveti voi ce sterge. comunistilor! secu e cu voi?! credeam ca presa e libera, ca Romania are democratie, ce daca am scris despre consiliul local? imi dau ei sa mananc? sunt platitor de impozite si am dreptul sa comentez daca nu -mi place munca pe care nu si-o fac. bleah, cah presa din Barlad!
consiliul brlad ce asteapta ?!
Sa dea dumnezeu,cu spaga ,fara spaga,cu toate rautatile pe care le vedem zilnic, SA NU AJUNGEM ISTORIE !sa fim nevoiti sa fugim din tara asta de kkt,si sa ne aducem aminte de BARLAD doar din poze si povestiri.fiti mai buni si uniti-va.
Felicitari celor 3 consilii locale! Sunteti romani adevarati!
si consiliul nostru local ce face? istia iau indemnizatii de consilieri degeaba?
3 consilii locale de la tara au putut face asta, la Barlad se fac proteste, praf in ochi. NU E SPAGA DE AJUNS!!!
SI CONSILIUL LOCAL BARLAD AR TREBUI IMEDIAT, PRINTR-O HOTARARE DE CONSILIU LOCAL, EXTRAGEREA GAZELOR DE SIST. ASTA CA SA VEDEM SI NOI CA INTRADEVAR CONDUCEREA ORASULUI VREA ACEST LUCRU, NU NUMAI LA NIVEL DECLARATIV.
Comentariile sunt închise.