Politistii de frontier vasluieni au depistat n Punctul de Trecere a Frontierei Albita dou autoturisme marca Toyota radiate din circulatie din Spania, conduse de doi brbati cu dubl cettenie portughez si moldovean.
La nceputul acestei sptmni, n PTF Albita s-au prezentat pentru efectuarea formalittilor necesare trecerii frontierei, Gheorghe G., si Vasile J., brbati cu dubl cettenie portughez si moldovean, n vrst de 45, respectiv 35 de ani, conducnd fiecare cte un autoturism marca Toyota cu numere de nmatriculare spaniole. „n baza analizei de risc, lucrtorii nostri au procedat la efectuarea unor verificri specifice n urma crora au constatat faptul c autoturismele respective figurau ca fiind radiate din circulatie din Spania”, se arat ntr-un comunicat al ITPF Iasi. Politistii de frontier au ntocmit celor doi brbati dosare penale sub aspectul svrsirii infractiunilor de punerea n circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai nenmatriculat sau nenregistrat si punere n circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numr fals de nmatriculare sau de nregistrare.










